כאן יוקם מוזיאון מגדל העמק
כאן יוקם מוזיאון מגדל העמקצילום: יחצ

בימים אלה החלו העבודות במבנה המגדל ההיסטורי במגדל העמק, בו ימוקם מוזיאון העיר, וזאת כחלק ממיזם הקמת 'בתי מייסדים' בעיירות פיתוח של משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים.

המגדל, שהוקם בשנות ה-80', הפך לאחד מסמליה הבולטים של מגדל העמק למרות שמעולם לא היה בשימוש. כעת, ימוקם בו 'בית המייסדים', אשר יחשוף בפני המבקרים את תולדותיה של מגדל העמק מאז הקמתה ב-1953, כמו גם את סיפוריהם ופועלם של ראשוני המתיישבים בה.

קומת התצוגה הראשונה תתמקד ב"מגדל העמק שלי" – מיצג וידאו מיוחד שבו תושבי העיר, מכל הגילאים, מספרים מהי מגדל העמק עבורם. כמו כן, יוכלו המבקרים לסמן על מפה גדולה של העיר מקומות בעלי משמעות מיוחדת עבורם ולהסביר מדוע הם כאלה. בקומת התצוגה המרכזית יובא סיפורה של העיר מאז הקמתה ועד היום, בשילוב מגוון תצוגות אינטראקטיביות.

מחוץ למגדל יתקיימו פעילויות מיוחדות בנושא "שם וסמל" – מה החשיבות ומה הקשר בין השם והלוגו של מגדל העמק ובכלל.

ראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה: "בית המייסדים יביא את סיפורם של אלה שהקימו את מגדל העמק, ואת התפתחותה לאורך השנים, כולל הדרך שעשתה מעיירת פיתוח ועד הפיכתה למעצמת הייטק וחינוך. באתוס הציוני ובהיסטוריה של מדינת ישראל חסר פרק אודות תרומתם ופועלם של החלוצים וראשוני המתיישבים בעיירות הפיתוח בכלל ובמגדל העמק בפרט. זו תהיה הזדמנות ראויה ומכובדת לספר את סיפורם".

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "מגדל העמק היא אחת מערי הפיתוח המשמעותיות, ששינתה מציאות בצפון הארץ. שימור מורשתה וסיפור חלוציה של העיר מהווה אתגר חשוב עבור המועצה לשימור אתרים. במסגרת פרויקט 'בתי המייסדים' של משרד התרבות והספורט, אנחנו שמחים לקדם את הקמת המוזיאון במגדל המפורסם, תוך שיתוף פעולה מלא ופורה עם ראש העיר, ועדת ההיגוי וראשוני מגדל העמק.

אין לי ספק כי לכשיושלם, יהווה 'בית המייסדים' את אחד העוגנים החשובים במורשת ובתיירות של האזור בכלל ושל מגדל העמק בפרט".