אלחנן גלט, מנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, שוחח היום (חמישי) עם ערוץ 7 על רקע פתיחת שנת הלימודים.

"אנחנו שמחים שהשנה אלול וספטמבר לא התרחקו יותר מדי. זה נהדר לראות את הפנים של התלמידים והתלמידות שלנו, שאחרי כל איומי השביתה, חזרו לספסל הלימודים", אומר גלט.

לדעתו, כדי שלא להגיע למצב של שביתות יש צורך בחשיבה אסטרטגית מצד הממשלה כיצד לשדרג את מעמדם של המורים. "אני חושב שצריך לשנות משמעותית את מעמד המורה ובשכרו, אך מאידך אנחנו מאוד מסתייגים משימוש בכלי השביתה במערכת החינוך. קברניטי המדינה צריכים להוביל מהלך אסטרטגי ארוך טווח שיסייע למורים".

גלט מציין כי בפעם הראשונה בשנת הלימודים הנוכחית תוספות התקציב של החמ"ד עוגנו בבסיס התקציב. "שנת הלימודים הנוכחית נפתחת לראשונה כשתקציב לימודי היהדות בחמ"ד באמת הגיעו לבסיס התקציב בהיקף של יותר ממאה מיליון שקל. זה קרה בזכות המאבק העיקש שלי ושל שותפים אחרים ועמידתם בהתחייבות של ראשי הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ונפתלי בנט. זו בשורה אדירה לבתי אב רבים בישראל".

לשאלה על התשלום הגבוה יחסית לישיבות ולאולפנות הוא עונה, "מורגש שינוי בנושא בשנים האחרונות ובהדרגה שכר הלימוד ודמי האחזקה ירדו במרבית הישיבות והאולפנות. אני אסייג ואומר שבחינוך הפנימייתי אנחנו מתמודדים עם עלויות גבוהות. הבחירה לשלוח תלמיד או תלמידה לפנימייה היא החלטה אסטרטגית ויש לה גם משמעות כלכלית. הפנימייה היא עדיין אתגר כלכלי שלא פיצחנו".

גלט לא מודאג מהרפורמה בבגרויות וחושב שהיא דווקא חיובית. "צריך להרים לגובה את התלמידים והתלמידות שלנו ולחשוב חיובי: מי שראה אותם בקיץ ובכל השנה עוסקים בחסד יודע שהילדים הם ילדי זהב. אנחנו נותנים כוח גדול להם כשהמהלך הוא שלימודי הקודש יהיו הדבר המוביל. יש בגרות, משימות לימודיות, יש מגמה לתת יותר עבודות חקר ולמידה עצמית ופחות להתמקד בבגרויות. יש במקומות רבים תופעות מרשימות של אהבת תורה וכשתלמיד בוחר ללמוד גם 10 דקות בזמנו הפנוי תורה, הוא מראה שלב ליבו בקודש. הכלים אמנם משתנים, אבל הלב והעיניים מובילים לקודש, לתורה וליהדות".

לסיום, ביקשנו לשמוע ממנו את התייחסותו למצב הציונות הדתית הפוליטית. "היינו מאוד מקווים לאחדות מלאה בציונות הדתית ובכל מקרה יש צורך במפלגה שמובילה את הערכים שלנו. יכולים להיות נציגים ראויים של המגזר בכל המפלגות, אבל צריך מפלגה מאוחדת שתוביל ותבטא את הערכים של עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל בדרך הבהירה והטובה ביותר. אני מקווה שבסוף תקום ממשלה שהערכים של יהדות וציונות מובילים אותה לשנים משמעותיות של קידום מדינת ישראל".