פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל. יקים ליגה עצמאית?
פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל. יקים ליגה עצמאית?אתר מנהלת ליגת ווינר סל

המלחמה בין איגוד הכדורסל למנהלת ליגת העל בכדורסל עולה שלב. אחרי שהחליפו איומים והציבו תנאים אחד לשני, הודיע היום (חמישי) בית הדין העליון של איגוד הכדורסל כי עם סיום עונת המשחקים הקרובה, יחזור ניהול ליגת העל בכדורסל לידיי איגוד הכדורסל.

כבר 20 שנים מי שמנהלת את ליגת העל בכדורסל זו מנהלת הליגה אשר קיבלה את האישור והזכות על ידי איגוד הכדורסל מתוך רצון להיטיב עם הענף ולמקצע את הענף הפופולרי בישראל. וכך אכן היה. רמת השחקן הישראלי עלתה, ההישגים באו בעקבות זאת ולא פעם נרשמו שיאים ותצוגות תכלית באולמות הכדורסל בישראל ובאירופה כולה.

כבר מעל שנה שבאיגוד הכדורסל מעוניינים לחזור ולנהל את ליגת העל, זאת על אף הסכם שקיים בינם לבין מנהלת הליגה. בין היתר באיגוד הכדורסל מעוניינים להוסיף קבוצות בליגה הבכירה, דבר שלא הצליחו לעשות כבר מספר פעמים.

רגע לפני שנבחרת הכדורסל הבוגרת של ישראל פותחת את מסעה האירופי במסגרת אליפות אירופה בכדורסל המתקיימת בפראג שבצ'כיה, הודיע בית הדין העליון של איגוד הכדורסל כי בתום עונת המשחקים הקרובה, עונת 2022/23, יחזור ניהול הליגה לידיי איגוד הכדורסל.

במסמך בן 78 עמודים, נכתב בין היתר כי "עתירת האיגוד להחזרת הניהול לידיהם מתקבלת באופן עקרוני בהיבט החוזי, אולם בהיבט המעשי נקבע בזה שהחזרת סמכות הניהול של ליגת העל תתבצע עם תום עונת המשחקים 2022/23".

בכך למעשה, פסקו בבית הדין העליון כי המנהלת שקמה לפני 20 שנים ומורכבת מנציגי הקבוצות, תתפרק ותפוזר בסיום העונה הקרובה.

יו"ר מנהלת הליגה בכדורסל, שמואל פרנקל אמר בתגובה להחלטת בית הדין העליון כי "אני מקווה שפסק הדין נותן למנהלת ולאיגוד אפשרות לנהל משא ומתן ללא לחץ ולהגיע להסכם חדש שמבטא את עקרונות ההסכם הקיים".

עוד אמר פרנקל כי "במידה והצדדים לא יגיעו להסכמות, תמשיך המנהלת בהכנות להקמת ליגה עצמאית החל מעונת 2023/24 ואילך. אני מברך את בית הדין שהפנה את הנהלת האיגוד בסעיף 77 "לבחון באורח מקצועי וענייני את הצורך והטעם להעברת הניהול" ובכך הוא מעיד על הערכתו לפועלה של המנהלת ב-20 השנים האחרונות".

מטעם מנהלת הליגה נמסר כי "מנהלת הליגה ממשיכה לנהל את ליגת העל לטובת הכדורסל, קבוצות הכדורסל המקצועניות, וקהל האוהדים. בדיון שהתקיים לפני כשבועיים, עלה יותר מפעם אחת נושא היעדר הטעם והסיבה המוצקים לביטול ההסכם בין המנהלת לאיגוד.

יתרה מזאת, צוין במהלך הדיון כי גם בהנהלת האיגוד, חברים רבים שיבחו את ניהול הליגה על ידי המנהלת, כפי שזו מנוהלת כבר 20 שנה. המנהלת תלמד את פסק הדין, ותשקול את צעדיה העתידיים ביחס אליו, ובכלל.

עם ובלי קשר, המנהלת ממשיכה לקוות כי ידה המושטת להסכמות והבנות לטובת ליגת העל וקבוצותיה, ולטובת הכדורסל בכלל, תיענה על ידי איגוד הכדורסל, וכי הצדדים ישכילו להגיע להבנות כפי שהשכילו לעשות ב-20 השנים האחרונות. במידה והדבר לא יצלח, תפעל המנהלת לבחון את דרכה לעתיד גם לאחר העונה הקרובה, בהינתן הניתוק מאיגוד הכדורסל שכפה האיגוד. ניתוק שהמנהלת לא יזמה ולא חפצה בו".