אבדיה מול פינלנד היום
אבדיה מול פינלנד היוםצילום: האתר הרשמי של פיב"א

שבוע עבר מאז נפגשו נבחרות הכדורסל של ישראל ופינלנד למשחק במסגרת אירופית ביניהן. אז, במסגרת מוקדמות גביע העולם בכדורסל, ניצחה פינלנד המקומית את ישראל בתום הארכה.

היום (שישי) נפגשו השתיים שוב, הפעם במסגרת אליפות אירופה בכדורסל המתקיימת בפראג שבצ'כיה, וכמו לפני שבוע שוב נפרדו השתיים בתום הארכה דרמטית, רק שהפעם ידה של נבחרת ישראל הייתה על העליונה, כאשר זו חזרה מפיגור דו-ספרתי גדול בדרך לניצחון גדול וחשוב בתוצאה 87:89 ועשתה צעד גדול כבר בפתיחת האליפות היוקרתית.

למעשה, זו הפעם השלישית בלבד בהיסטוריה בה נבחרת ישראל פותחת את אליפות אירופה בכדורסל בניצחון ובכל שלוש השנים האחרונות, הפסידה זו את כל משחקיה שנכנסו להארכה. עד היום.

הנבחרת הישראלית פתחה את המשחק בצורה רעה מאוד כשלא הצליחה לעצור את ההתקפה הפינית. הפער כבר עמד על 14 נקודות לזכות הפינים ונדמה היה כי מה שהיה לפני שבוע ביניהן הוא מה שיהיה גם בפתיחת האליפות היוקרתית.

אך אז עלה אל הפרקט הווינר הגדול בתולדות נבחרת ישראל, גיא פניני ועם חמש נקודות רצופות הוביל את ישראל יחד עם דני אבדיה לשיוויון דרמטי עם הירידה להפסקת המחצית, 40:40.

הנבחרת הישראלית פתחה את המחצית השניה כמו שסיימה את זו הראשונה, עם הגנה מצויינת והתקפה תכליתית בראשותו של דני אבדיה שקלע, מסר ועשה ככל העולה על רוחו.

ברבע הרביעי היה זה תורה של פינלנד לחזור מפיגור קטן ואף להפוך את התוצאה, אך דני אבדיה היה שם שוב עבור ישראל. שלשה אדירה של אבדיה, חצי דקה לסיום הזמן החוקי של המשחק ובמצב של יתרון 3 נקודות לזכות הפינים קבעה שיוויון 79:79 והחטאה של גל מקל שלחה את שתי הנבחרות להארכה דרמטית.

אחרי דקות ארוכות בהארכה ללא סל, שלשה של נבחרת ישראל העלתה אותה ליתרון אך גם מזה פינלנד העקשנית הצליחה לחזור ולהשוות.

מי אם לא דני אבדיה, השחקן הישראלי המשחק בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA, הציל את ישראל. סל שלו דקה לסיום ועצירה טובה בהגנה בצד השני, שלחה את הנבחרת לניצחון גדול וחשוב בפתיחת אליפות אירופה בכדורסל, עם 87:89.

אומנם מדובר רק במחזור הפתיחה, אך הניצחון על הפינים עשוי להיות קריטי בהמשך בניסיון של ישראל להעפיל לשלב הבא באליפות אירופה בכדורסל, כאשר מחר כבר תשחק ישראל את משחקה השני באליפות מול נבחרת הולנד החלשה בבית - ניצחון נוסף יקרב את ישראל משמעותית לשלב הבא, שלב שמינית הגמר.