יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: קובי אלקוצר/ לע''מ

ראש הממשלה יאיר לפיד דיבר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) ואמר כי צה"ל והשב"כ פועלים בשבועות האחרונים ברחבי יהודה ושומרון, בעיקר בגזרות ג'נין ושכם, כדי למנוע פעילויות טרור בשטחי ישראל.

לפיד סיפר: ''מטרתנו היא להרגיע את השטח, לא להסלים את העימותים. אנחנו נמשיך את המדיניות שאומרת – ממקומות שמהם יוצא טרור, נכביד את ידנו, גם במובן הכלכלי-אזרחי. במקומות שבהם נשמר השקט, אנחנו נעשה מאמץ לאפשר שגרת חיים ולקדם את הכלכלה הפלשתינית''.

במקביל, סיפר לפיד, ישראל תבחן בחיוב את הגדלת מספר העובדים שיורשו לצאת מעזה עד ל-20 אלף עובדים, "אבל שם זה יעצור. כל הגדלה נוספת של מספר העובדים תהיה מותנית בהחזרת הבנים שמוחזקים בעזה הביתה'', הבהיר ראש הממשלה.

לפיד בירך על פתיחת שנת הלימודים כסדרה בסוף השבוע שעבר. "הממשלה תקבל היום סקירה מקיפה על ההיערכות לשנת הלימודים והרפורמות שאנחנו מובילים במערכת החינוך. אני מודה לשרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, לשר האוצר איווט ליברמן, למזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, על מאמץ ארגוני גדול ולילות ארוכים ללא שינה שהובילו לזה שיותר משני מיליון תלמידים התחילו את השנה בזמן, עם הסכם שכר חדש שייתן לנו שקט משביתות עד שנת 2027".

ראש הממשלה התייחס לשיחתו עם הנשיא ביידן ביום רביעי האחרון, ועדכן כי "מחר ייצא ראש המוסד לוושינגטון, לסדרה של פגישות שנועדו להסביר לממשל האמריקאי את עמדתנו לגבי הסכנות הגלומות בהסכם".

''למי שאומר לנו שאנחנו לא צעקניים מספיק, או בוטים מספיק, אני מזכיר מה קרה באמת בעבר: ב-2015 כשישראל התעקשה על עימות מיותר עם הממשל, זה היה כשלון מוחלט. האמריקאים פשוט הפסיקו להקשיב לנו. גם היה נזק ליחסים איתם, והם גם הלכו וחתמו על הסכם רע.

''המדיניות הנכונה היא זו שאנחנו מובילים בשנה האחרונה: להמשיך את הלחץ, אבל בלי לשבור כלים. להציג מידע מודיעיני אמין, להיות חלק מהתהליך בלי להרוס את היחסים המיוחדים עם ארצות הברית''.

לטענת לפיד, ''ההסתייגויות שהצגנו לממשל האמריקאי נלקחו בחשבון. דיברנו גם עם השותפים האחרים. הוצבו דרישות לאיראנים. לא על הכל אפשר לדבר, אבל לא הכל צריך להיות מריבות ונאומים. יש דרך אחרת, והיא עובדת טוב יותר''.