הרצוג ונשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר
הרצוג ונשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאיירצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג נפגש היום (ראשון) בברלין עם הנשיא הגרמני פרנק וולטר-שטיינמאייר.

הרצוג אמר בהצהרה שנשא כי הוא מעריך מאוד את מאמציו של הנשיא הגרמני למען פיתרון סוגיית הפיצוי למשפחות נרצחי אסון מינכן

"ההיסטוריה הכאובה שלנו בארץ הזאת, באה לידי ביטוי פעם נוספת לפני 50 שנה. בחודשים האחרונים עסקנו יחדיו – אתה ואני – לא מעט, בטרגדיה של הטבח בספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972. אני מודה לך על מחויבותך המוסרית והבלתי נלאית לצדק היסטורי, מחויבות שבאה לידי ביטוי במעורבות אישית שלך, שהביאה בסופו של דבר לפריצת דרך, אשר בעיקרה: נטילת אחריות מצד ממשלת גרמניה לכשלים באבטחה ובחילוץ, חקירה היסטורית ממצה, ומזור-מה, בדמות פיצוי, עבור המשפחות השכולות", הצהיר הרצוג.

הוא אמר למארחו: "אני מעריך ומוקיר את מאמציך להביא את הפרשה הכאובה הזו לכדי ריפוי; ומקווה שמכאן ואילך נמשיך לזכור, להזכיר, ובעיקר להנחיל את לקחי הטרגדיה ובהם חשיבות המאבק בטרור – לדורות הבאים".

הוא הוסיף כי "הסכמי אברהם הביאו עמם פריצות דרך חסרות תקדים של ידידות, דיאלוג ושלום. הם הוכיחו שיש מקום ליחסי שכנות וקרבה; הם הוכיחו שיהודים, מוסלמים, נוצרים ובני כל הדתות והאמונות באזורנו יכולים וצריכים להיות חברים ושותפים וכך גם מדינותיהם; הם הוכיחו שהטוב יכול לגבור על הרע; וחשוב לא פחות – הם הוכיחו שהשותפות משיאה ערך עצום לאזרחי כל המדינות. כולי תקווה כי אדוות השינוי המבורכות הללו יתפתחו, יתעצמו, ויגיעו למדינות נוספות, וכך כמובן גם לשכנינו הפלסטינים".

הנשיא התייחס לפיגוע בבקעת הירדן ואמר כי "לצערנו, לצד הרוחות הטובות המנשבות באיזורנו, יש קולות של טרור ושנאה. הטרור לא נח לרגע והרים את ראשו גם היום, כשלפני שעות אחדות טרוריסטים שפלים ביצעו פיגוע כלפי ישראלים שנסעו באוטובוס. • לא נשלים עם שום פגיעה באזרחינו ובחיילנו. מדינת ישראל תגן על אזרחיה, צה"ל וכוחות הביטחון שלנו יפעלו בכל זמן ובכל מקום. ומכאן שלוחה ברכת החלמה מהירה לפצועים.

הרצוג גם ההיר מפני איראן וגרורותיה. "רוחות השנאה מגיעות קודם כל מאיראן. אירן פועלת במוצהר להשמדת ישראל – ועל הקהילה הבינלאומית לנהוג כלפיה ביד קשה, נחושה ותקיפה. הסכמים מרוככים וחסרי שיניים, והטבות מפליגות, לא יעצרו את איראן שהוכיחה שאי אפשר להאמין לה. היא מאיימת על הסדר העולמי, היא לא בולמת ולא בוחלת בטרור, בהרג, ובהתנהלות בריונית שמערערת את היציבות הגלובלית. מדינת ישראל לא תוכל להשלים עם איומים על קיומה. ישראל תעמוד ותגן בתקיפות ובעוצמה על אזרחיה ועל הקהילות היהודיות בכל העולם. אנו מצפים שבעלי בריתנו יעמדו איתן לצידנו בעת הזאת".

נשיא גרמניה התייחס לנושא פיצוי משפחות אסון האולימפיאדה במינכן ואמר, "אנחנו חשים הקלה שזמן קצר לפני ביקור זה הושגה הסכמה בין המשפחות השכולות של הספורטאים הנרצחים במינכן, הסכמה על הבירור ההיסטורי, ההכרה והפיצוי. גרמניה סופסוף לוקחות אחריות והיא מכירה בסבל הנורא של המשפחות והנרצחים, אני יודע ששום דבר לא יכול לרפא את הפצעים".