אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: FREEPIK

מעוניינים לפתוח תיק עוסק פטור ולהפוך לעצמאים? עוסק פטור (בעבר כונה עוסק זעיר) הוא עצמאי בעל מחזור הכנסות שנתי קטן, עד לסכום של 102,292 ₪ נכון לשנת 2022, שאינו רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו ו/או לקזז מע"מ תשומות. המומחים של אינוויס פור יו הכינו עבורכם מדריך עם סדר הפעולות הנכון ביותר לצורך פתיחת עוסק פטור.

פתיחת עוסק מורשה או עוסק פטור – לא לוותר על ייעוץ מרואה חשבון

ישראלים רבים מעוניינים להפוך לעצמאים ולהקים עסק חדש ורווחי המאפשר להם לחיות בכבוד. כדי להקים עסק בישראל ישנם מספר שלבים עליהם נרחיב בהמשך. בעת פתיחת עסק חדש יש להירשם ולפתוח תיקים ברשויות המס, ויש לבחור את צורת ההתאגדות הנכונה והמתאימה ביותר. שלב זה הינו קריטי, על כן מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע מנוסים כמו רואה חשבון או יועץ מס.

ניתן לבחור באחת מצורות ההתאגדות העסקית הבאות: פתיחת עוסק מורשה, פתיחת עוסק פטור, פתיחת חברה בע"מ או הקמת שותפות. רבים מחליטים לפתוח תיק עוסק פטור מאחר וזו צורת ההתאגדות הזולה ביותר מבחינת עלויות ההקמה וגם מבחינת התפעול החשבונאי השוטף.

חשוב לדעת כי פתיחת עוסק פטור מתאימה למי שמחזור ההכנסות השנתי שלו צפוי להיות עד 102,292 ₪. יחד עם זאת יש בעלי מקצועות ועיסוקים, בהתאם להוראות סעיף 13 לתקנות מס ערך מוסף (רישום), החייבים להירשם כעוסק מורשה, גם אם מחזור ההכנסות השנתי שלהם נמוך מהתקרה העומדת נכון לשנת 2022 על 102,292 ש"ח.

בין העיסוקים המחייבים פתיחת עוסק מורשה ניתן למצוא בעלי מקצועות חופשיים כמו עורכי דין, רואי חשבון, יועצים, אגרונומים, אדריכלים, רופאים, שמאים, טכנאים, סוכני ביטוח, פסיכולוגים, נותני שירותים למופעים אומנותיים ועוד.

סדר הפעולות לפתיחת עוסק פטור

בדיקת היתכנות עסקית – רגע לפני רישום העסק החדש ופתיחת תיקים ברשויות המס חשוב להכיר את החוקים, להתייעץ, לבצע מחקר שוק ומתחרים ולהכין תוכנית עסקית מפורטת הכוללת תזרים מזומנים, מימון, השקעות, פוטנציאל רווח ועוד. מומלץ לפנות לרואה חשבון מוסמך ומקצועי על מנת לבדוק היתכנות עסקית לעסק החדש. ראוי לציין כי פתיחת עוסק מורשה או פטור בעזרת רואה חשבון קלה יותר מאחר והוא מבצע את הרישום באופן מקוון מהמשרד שלו, וכך אין צורך להגיע לרשויות המס ולהתמודד עם מילוי הטפסים והגשת המסמכים הדרושים לפתיחת התיק.

פתיחת תיק מע"מ לעוסק פטור – יש למלא טופס 821 (פתיחת עוסק פטור או מורשה) ולצרף מסמכים לבקשה כגון: תעודת זהות, צילום המחאה מבוטלת מחשבון העסק או אישור פרטי חשבון מהבנק, הסכם שכירות או רכישת מקום עבור בית העסק (בהתאם לצורך), אישור רשמי או תעודה מקצועית או רישיון עיסוק. החל מדצמבר 2021 יש להגיש את הבקשה בצורה מקוונת, אפשר בעזרת מייצג כמו רואה חשבון.

פתיחת תיק מס הכנסה לעוסק פטור – מילוי טופס 5329 (מקוון), יש לצרף מסמכים כמו צילום ת"ז + ספח, זוגות נשואים החיים בנפרד המעוניינים להגיש בקשה בנפרד נדרשים לצרף טופס 4440 החתום ע"י עורך דין, ואם מעוניינים להעסיק עובדים בעסק יש למלא טופס 4436 (פתיחת תיק ניכויים). פתיחת תיק בביטוח לאומי לעוסק פטור – לאחר הרישום במע"מ ובמס הכנסה יש לפתוח תיק גם במוסד לביטוח לאומי באמצעות מילוי והגשת טופס דין וחשבון רב שנתי (6101).

לבד או בעזרת רואה חשבון?

יודגש כי ניתן לפתוח עוסק פטור באופן עצמי וללא עלויות, עם זאת מילוי הטפסים עשוי להיות מעט מורכב. לכל עצמאי כדאי להיעזר בבעלי מקצוע מנוסים כדי להתמקד בנושאי הליבה של בית העסק ולקבל סיוע ושירותים מהמומחים.

לכן, כדאי לבצע רישום של העסק ברשויות המס בעזרת רו"ח, יועץ מס או עו"ד, וחשוב לקבל ליווי מקצועי מרואה חשבון על מנת להתנהל נכון מול רשויות המס. הכתבה באדיבות Invoice4u, המערכת המובילה בישראל להפקת חשבוניות וקבלות ירוקות ומקוונות. לחצו כאן למידע נוסף על מערכת אינוויס פור יו וקבלו הצעה משתלמת.