אלפי מנשה
אלפי מנשהצילום: פלאש 90

המועצה הדתית בכפר סבא שיגרה מכתב התראה לרבנות הראשית בטענה כי הרב דוד אוחיון, רב המועצה הדתית אלפי מנשה, העביר עסקים בכפר סבא לקבלת שירותי כשרות מהמועצה הדתית אלפי מנשה כשהוא נמצא בניגוד עניינים חמור, לטענתה.

בעקבות מכתב התראה ובעקבות פניית ערוץ 7 הבטיח הרב אוחיון לרשום בחזרה את העסקים המקומיים כמקבלי כשרות מהמועצה הדתית כפר סבא.

בשנת 2017 מונה הרב אוחיון על ידי מועצת הרבנות הראשית לשמש כאחראי הכשרות בכפר סבא, בתור ממלא מקום רב העיר כפר סבא.

עם זאת, רפורמת הכשרות שנכנסה לתוקף בתחילת שנת 2022 ומאפשרת לרב עיר או רב מקומי להעניק שירותי כשרות מחוץ לתחום הרשות המקומית שבה הוא מכהן, שינתה את כללי המשחק. בתקופה קצרה עשרות עסקים בכפר סבא נרשמו כמקבלי שירותי כשרות במועצה הדתית אלפי מנשה שתחת אחריותו של הרב אוחיון כרב מקומי.

עסקים שצורכים כשרות ממועצה דתית מסוימת מעניקים לה תקנים להעסקת משגיחי כשרות. כך נוצר מצב שככל שיותר עסקים מקבלים כשרות ממועצה דתית, היא יכולה להעסיק יותר משגיחי כשרות.

היועץ המשפטי של המועצה הדתית כפר סבא עו"ד אשר דל שיגר מכתב התראה בשם המועצה הדתית בכפר סבא, בו הוא מונה "טענות חמורות וקשות" של המועצ"ד כפר סבא נגד הרב אוחיון, "אשר בין היתר פעל בניגוד עניינים חמור, כאשר ניצל את תפקידו הזמני כרב החותם על תעודות כשרות של המועצה הדתית בכפר סבא ושכנע בעלי עסקים בכפר סבא להפסיק לקבל תעודת כשרות באמצעות המועצה הדתית כפר סבא והפנה אותם לקבלת תעודת כשרות מהמועצה הדתית אלפי מנשה".

במכתב העלתה המועצה הדתית בכפר סבא טענות נוספות נגד הרב אוחיון. במסגרת רפורמת הכשרות ניתנה הרשות לרב עיר או רב מקומי לתת כשרות מחוץ לעירו רק במידה שביום חקיקת הרפורמה "יש לו מערך שירותי כשרות הכולל מפקחים ברשות המקומית או במועצה הדתית שבה הוא מכהן".

לטענת המועצה הדתית כפר סבא, "במועצה הדתית אלפי מנשה אין מערך כשרות הכולל מפקחי כשרות ולפיכך ובהתאם לחוק איסור הונאה בכשרות, חל עליה ועל הרב אוחיון שהינו הרב המקומי באלפי מנשה, איסור להעניק תעודות כשרות מחוץ לתחום המועצה המקומית אלפי מנשה, ולענייננו חל איסור להעניק תעודת כשרות לעסקים בכפר סבא".

את מכתב ההתראה שיגרה המועצה הדתית בכפר סבא לראש מחלקת ההונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל, כשהיא מבקשת ממנו "להפעיל את מלוא סמכויותיך לאכיפת האיסור על המועצה הדתית אלפי מנשה, ולביטול תעודות הכשרות שהוצאו על ידה לעסקים בתחום העיר כפר סבא".

כאמור, בעקבות מכתב ההתראה ופניית ערוץ 7 הבטיח הרב אוחיון שהעסקים יוחזרו לקבל שירותי כשרות מהמועצה הדתית כפר סבא. "הגענו להסכמה כי העסקים יחזרו לכפר סבא", אמר הרב אוחיון בשיחה עם ערוץ 7. "הכל בא על מקומו בשלום".

נציין כי הרב אוחיון היה ממתנגדיה הבולטים של רפורמת הכשרות, מתוקף תפקידו כיו"ר ועד רבני ערים. בין היתר הוא אמר בראיון לאתר החרדי 'כיכר השבת' כי הרפורמה באה "על חשבון האנשים הפשוטים שילכו לסופר, מניח שמדובר בכמה מילוני אנשים שאוכלים כשר, ובעקבות הרפורמה מיליוני אנשים יאכלו אוכל לא כשר".