הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי השתתף היום (שני) בכנס למידה מטכ"לי לסיכום תרגיל "מרכבות האש", חודש המלחמה בצה''ל, כשעל פניו שיערות זקן כאות אבל לאחר פטירת אביב שאול כוכבי ז"ל.

יהודי ששרוי באבל לאחר פטירת קרוביו נוהג להימנע מלהסתפר, להתגלח וללבוש בגדים חדשים בשלושים יום שלאחר הפטירה. יש הנוהגים שלא ללבוש בגדים חגיגיים ושלא להשתתף בשמחות ובאירועי בידור.

שאול כוכבי, אביו של הרמטכ''ל, נפטר בגיל 89. הוא נולד בקרית חיים ב-1933 ובה גדל. בנערותו היה חניך ומדריך בנוער העובד. שאול הצטרף להכשרת הנח"ל בקיבוץ ארז שבעוטף עזה, שם הכיר את רעייתו ריבה. השניים נישאו ועברו לגור בקרית ביאליק , ובה גידלו את שלושת ילדיהם - הבת טל (64) והבנים אביב (58) וזהר (52). ריבה ז"ל שנפטרה בשנת 2013, היתה מורה לחינוך גופני, והשניים התגוררו בעיר עד יומם האחרון.

שאול כוכבי ז"ל
שאול כוכבי ז"לצילום: באדיבות המשפחה

הלוויתו של שאול ז''ל נערכה בבית העלמין בקריית ביאליק, בהשתתפות בני משפחה וחברים, שרים וח"כים בעבר ובהווה, חברי פורום מטכ"ל, נשיא המדינה לשעבר ראובן ריבלין וראש המוסד דדי ברנע.

הרמטכ''ל אמר בהלווית אביו: "אני נושא עמי את צער הפרידה כבר שבועות רבים, אבל זה צער שהופך לסיפור על חיים טובים, מלאים ועשירים שהיו לך אבא".

אביב כוכבי סיפר: "החודשים האחרונים העניקו לי שיעור מאלף. מצבך הרפואי התדרדר ואני עמדתי משתאה מיכולתך להיות מפוכח וריאלי, ענייני ועצוב, מוחזק ומהוגן. עמדתי משתאה מהכושר שלך להכיל, לסבול בשקט, להתבייש בשקט, לשמור על זקיפות קומה והגינות. יש לזה שם. זה נקרא אצילות, והיא נצרבת בי כשיעור האחרון מעכשיו לעולמים".