יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטוןצילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

הממשלה אישרה היום (שלישי) במשאל טלפוני את מינוי 14 חברי מועצת החמ"ד החדשים, שיכהנו בתפקיד במשך ארבע שנים.

את הרשימה הגישה לממשלה שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון, ברקע התנגדות מצד גורמים בציבור התורני שמתנגדים למינוי המועצה בתקופת ממשלת מעבר.

שרת החינוך שאשא ביטון אמרה: "אני מודה לחבריי לממשלה על אישור החברים החדשים למועצת החמ"ד. לאחר שנה וחצי ללא מועצת חמ"ד, מדובר בבשורה חשובה לחינוך הממלכתי דתי, שהוא זרם משמעותי וחשוב במערכת החינוך ובחברה הישראלית".

"אני בטוחה שהמועצה החדשה שהינה מועצה מגוונת, המורכבת מאנשים מוכשרים ומנוסים, תתרום להמשך קידומו וחיזוקו של החינוך הממלכתי הדתי, ממנו יוצאים בוגרים רבים שמשתלבים בעמדות מפתח בחברה הישראלית", הוסיפה.

רשימת החברים החדשים במועצה:
1. הרב פרופ' יהודה ברנדס
2. גב' רחלי פרנקל
3. הרב עמיחי גורדין
4. הרבנית אסתר רוזנברג
5. הרב אורי שרקי
6. הגב' שרה אליאש
7. הרבנית ד"ר לאה ויזל
8. הרב ניסים מלכה
9. הגב' אורלי לרר
10. מר גבריאל שמעון
11. גב' ברכה דאום רייטר
12. מר הרב גלעד מסינג
13. ד"ר מירי שליסל
14. גב' שושנה שפיגל

ביום שישי שיגר יו"ר מפלגת נעם חבר הכנסת אבי מעוז מכתב התנצלות לראשי ישיבת הר עציון הרב יעקב מדן, הרב ברוך גיגי והרב משה ליכטנשטיין.

מעוז ביקש להתנצל דברים שאמר בראיון לאתר 'כיפה' כאשר נשאל על מינוי מועצת החמ"ד החדשה: "למנות מועצת חמ''ד בזמן בחירות זה בדיוק מה שלא עושים בדמוקרטיה, ולכן זה לא חוקי, כל מינוי שהתמנה בזמן בחירות יבוטל אחרי הבחירות'', אמר מעוז באותו הראיון.

בנוגע להרכב מועצת החמ"ד טען מעוז בראיון כי "זאת רשימה שבה ישיבת הר עציון יש לה ארבעה חברים, זה ניסיון השתלטות של מתן כהנא, אותם רבנים זוטרים ושוליים הם יהיו במועצת החמ"ד, הר עציון לא תשתלט פה''.

במכתבו לראשי הר עציון כתב מעוז כי "דברים אלו אשר יש בהם פסילה אישית של רבנים ושל ישיבה שלמה הוא פסול ולא ראוי".

"אמנם הביקורת שלי על המינוי במחטף למועצת החמ''ד, ערב בחירות, על הטיית הנהגת החמ''ד לכיוון ספציפי אליו חותר סגן שר הדתות מתן כהנא ועל המשקל הבלתי ראוי שניתן לקבוצה ספציפית מאוד, בעינה עומדת, אך דברי שנאמרו לא היו צריכים להיאמר ואני מתנצל ומבקש מחילה על הדברים הפוגעים שנאמרו כלפיכם, בשטף הראיון, ומבקש כי תקבלו את התנצלותי'', כך חבר הכנסת מעוז.