אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

"אמא היתה חולה בסרטן גרורתי ונפטרה לפני שנתיים. במשך שנה היא היתה בהוספיס בית. השבועות האחרונים לחייה היו מאוד קשים ואני זוכרת שבעשרה ימים האחרונים לחייה התלבטנו מאוד אם להמשיך את הטיפול כי היה ברור שהיא ממש לקראת הסוף".

כשאימה ע"ה של אושרת פישר היתה לפני פטירתה, אושרת ובני משפחתה התלבטו בדבר מתן תרופה מסויימת שמחד מעכבת את הידרדרות המחלה אך מאידך גוררת איתה תופעות לוואי לא נעימות.

הכתובת הראשונה שלהם היתה אגף קדושת החיים של מכון פוע"ה. "התקשרתי למוקד של קדושת החיים והרב וידר ענה לי. זה לא רלוונטי כרגע מה הוא השיב לי באותם רגעים, כי מה שאותי תפס היו המילים העוטפות שלו. הוא דיבר איתנו על ערך החיים וערכו של כל יום. הוא בירר עם רבנים ושוחח עם הרופאה שטיפלה באמא. זו היתה הרגשה שמישהו אומר לנו 'סמוך עליי'. והידיעה שזו דעת תורה הורידה מאיתנו המון אחריות ומתח".

"לאחר יומיים אמא שלי הרגישה כבר ממש לא טוב ושוב הרמנו לו טלפון. הרב וידר דיבר איתנו על וידוי שלפני הפטירה ברגישות גדולה והנחה אותנו איך לעשות אותו. הודות לו, היא אמרה את הוידוי בצלילות מלאה ואם היינו מחכים עם זה עוד יום היא כבר לא היתה מצליחה להגיד אותו. אני יודעת שאמא שלי הלכה כל חייה בדרך התורה והמצוות ואני יודעת שזה שכל שלב בימיה האחרונים היה מגובה בדעת תורה, זה בדיוק כפי שהיא היתה רוצה. התייחסנו לכל המכלול שהיה אמא ולא רק לתרופה הנקודתית ההיא".

להרשמה לכנס קדושת החיים לחצו כאן

מתוך נקודת המוצא הזו, כאשר בבסיסה עולה הרצון לגשר בין עולם הרפואה לעולם ההלכה, בנו באגף קדושת החיים כנס מקוון המיועד לאנשי רפואה, רבנים ולקהל הרחב שיעסוק ברפואה הפליאטיבית בראי ההלכה. בכנס יסבירו מהי הרפואה הפליאטיבית ומה היחס לעולם ההלכה, יעסקו בנקודות החיבור וההשקה אך גם על המורכבויות.

"בקדושת החיים אנו מאמינים בשיתוף פעולה הדוק עם הצוותים הרפואיים, אנו משקיעים זמן רב בכל שאלה שמגיעה אלינו על מנת לקבל את הנתונים הרפואיים מהצוות המטפל, מתייעצים עם רופאים בכירים ורק לאחר מכן מכוונים את המשפחות בדרך הקשה והמורכבת." מסביר הרב אריאל וידר מראשי אגף 'קדושת החיים' על דרכי הפעולה. "ובכל זאת, למרות שיתוף הפעולה ההדוק, לפעמים אנו מוצאים את עצמנו חושבים אחרת מהרופא. באחד המפגשים שלנו עם רופא בכיר הוא הודה ביושר שהוא למד רפואה והוא לא יודע כיצד ואיך להכריע בשאלות האתיות מוסריות הללו. ובכל זאת לא כל הרופאים חושבים כמוהו.

''אני מאמין שכשיש שיח משותף ומקצועי בין הרב של המשפחה לרופא המטפל הדבר עושה טוב למשפחה ולחולה בצומת הדרכים הלא פשוטה הזו. המשפחה שמקבלת תמיכה וליווי באופן צמוד יודעת שהיא יכולה להיות רגועה, הרב שמלווה את המשפחה מעניק להם את הבטחון המלא שהם פועלים מכוחה של תורה וכמובן שהכל ללא עלות".

הרפואה הפליאטיבית מתפתחת היום ברחבי העולם וגם במדינת ישראל בצעדי ענק, זהו תחום ידע המייחס חשיבות רבה ל"איכות החיים של החולה" ולא בהכרח לאריכות הימים. מתוך אותה גישה מתקבלות החלטות כאלו ואחרות הנוגעות להמשך הטיפול הרפואי.

במהלך הכנס שבעיקרו מיועד לרבנים ורבניות צוותים רפואיים ומקצועיים, ידבר ד"ר אהוד פז, מנהל השירות הפיליאטיבי בבית חולים העמק בעפולה, שיסקור את הקווים המנחים לרפואה פליאטיבית. ד"ר איריס פריד, אונקולוגית ילדים ומנהלת השירות הפיליאטיבי בביה"ח שערי צדק, תעסוק בעקרונות הטיפול התומך בילדים.

הרב שמואל אליהו ידבר על היחס לסבל וליסורים במשנת הרב מרדכי אליהו זצ"ל, ד"ר איב ביטון מומחה לרפואה פנימית ומייסד שר"ן, ישוחח על ההוספיס הביתי, הרב פרופ' אברהם שטיינברג יעסוק בעקרונות הלכתיים אתיים להזנה מלאכותית בסוף החיים, ד"ר מיטל דייטש תדבר על עקרונות השימוש במורפין ועידן שפירא- גרנוטולוג- יסקור את האפשרויות המתקדמות בטיפול הביתי.

הרב צבי ארנון, מראשי 'קדושת החיים' אמר: "חשוב לנו להיות כתובת אנושית ותומכת כמו גם עדכנית ורלוונטית למשפחות שמתמודדות עם רגעים קשים סביב סוף החיים. לפני שהקמנו את קדושת החיים לא עסקו בזה במקום אחד בצורה מרוכזת. צריך לדעת איך ומה לענות, ומה עובר על המשפחה ועל המטופל, מה לברר עם אנשי הרפואה כדי לדעת איך לפסוק, בשפה שבה הרופאים מדברים. אני רואה איך כששואלים את השאלות בעגה הרפואית, אתה מקבל יחס מכבד ותשובות כנות והדבר יכול לתת שקט נפשי למשפחה שהיא עשתה את הדבר הנכון עבור יקירה".

הרב מנחם בורשטין ראש מכון פוע"ה אמר: "למדתי רבות ממורנו הרב מרדכי אליהו זצ"ל גם על הסוגיות הללו של "קדושת החיים" והיחס אל החולה בסוף החיים ואני שמח שבכנס, ידבר בנו הרב שמואל אליהו שליט"א על סוגיות הכאב והסבל כפי שלמד אותם מאביו."

הרב פרופ' אברהם שטיינברג, המרצה בכנס ושותף פעיל בעשיה היומיומית של קדושת החיים, ומהמובילים את ההתייחסות ל'חוק החולה הנוטה למות', קרא להצטרף לכנס ואמר: "הכנסים האלו תורמים תרומה עצומה להחלטות כה קשות בסוף החיים ואני ממליץ מאוד לכל הרבנים ואני ממליץ לכל מי שעוסק ברפואה ובסיעוד להשתתף בכנסים המעשירים הללו שתורמים ידע מעמיק בנושאים חשובים".

להרשמה ולקבלת התכניה המלאה לחצו כאן >>

לחיוג למוקד קדושת החיים חייגו: 079-5555955