סיכוי נמוך, אך איום קטלני
סיכוי נמוך, אך איום קטלניצילום: iStock

פגיעת אסטרואיד קטלני בכדור הארץ אמנם לא נראית בעתיד הקרוב, אבל זה לא אומר שלא צריך להתכונן לתרחיש אפוקליפטי כזה מראש. נאס"א הכריזה על תאריך ביצוע ניסוי שיבדוק את היכולת שלה להסיט אסטרואיד ממסלולו במידה ויהיה לכך צורך בעתיד.

על אף שחוקרים מעריכים את הסיכוי לפגיעת אסטרואיד קטלני בכדור הארץ כנמוך במיוחד, נאס"א מתכוננת כבר לתרחיש הרסני אפשרי. בניסוי ראשוני מסוגו, שזכה לכינוי המקוצר DART, נאס"א מתכננת לשלוח חללית להתרסק על האסטרואיד שזכה לשם דימורפוס ולבחון את היכולות שלה להסיט אותו ממסלולו.

בניגוד למה שמקובל להציג בתרבות הפופולארית, הדרך להימנע מפגיעת אסטרואיד איננה לפוצץ אותו, מכיוון שאז יהיו שני חלקי אסטרואיד שינועו לעברנו, אלא דווקא להסיט אותו ממסלולו. התנועה שיכולה להיגרם כתוצאה מהתרסקות חללית על אסטרואיד איננה גדולה במיוחד, אבל מכיוון שמדובר במרחק רב- מספיקה גם תזוזה קטנה מהנתיב על מנת שהאסטרואיד יעבור לבסוף במרחק רב מכדור הארץ.

משימת הDART התחילה כבר שנה שעברה, אבל רק בחודש הקרוב, 26 בספטמבר, תתבצע הפגיעה בפועל באסטרואיד דימורפוס. החללית שעתידה להתנגש באסטרואיד שוקלת קרוב לחצי טון ועלתה למעלה מ300 מיליון דולר.

החוקרים בנאס"א מקווים שהמעקב אחרי הסטת כיוון התזוזה של דימורפוס, יוכל ללמד על האפשרות להשתמש בטכנולוגיה הזאת גם במקרה הצורך של אסטרואיד המתקרב יותר מדי לכדור הארץ. אבל גם אם הניסוי יצליח, נראה שעדיין כולם מקווים שלא נזדקק לטכנולוגיה הזאת בעתיד.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!