אורי פינק
אורי פינקצילום: מאיר ברכיה

כמו את כולנו, גם את המאייר והקומיקסאי אורי פינק תפסה ההודעה של מארוול כי שירה האס תגלם דמות של גיבורת על בסרט הבא של "קפטן אמריקה" מעט בהפתעה.

אבל להפתעה של פינק מתלווה גם זיכרון של כאב ישן, גם אם אחד שמעט התעמעם במהלך השנים.

האס אמורה לשחק את הדמות "סברה", גיבורת על ישראלית של מארוול שהופיעה לראשונה באוגוסט 1980, אבל פינק עצמו צייר וכתב קומיקס על גיבור על ישראלי שנתיים לפני זה, ב1978. השם של הגיבור, למקרה שתהיתם, היה סברמן.

פינק סיפר לעוקביו כי הוא קם היום לאינסוף תיוגים והודעות שטענו שזה הזמן לתבוע את מארוול ולעשות המון כסף, אבל, כך הוא הבהיר, הוא לא מתכוון לעשות זאת.

"בזמנו" הוא סיפר, "המו"ל והאיש שיצר יחד איתי את הדמות, דייוויד הרמן, באמת שקל לתבוע את "מארוול" על הפרת זכויות וכל מיני כאלה אבל אני הורדתי אותו מזה כי- א. איזה סיכוי יש לנו מול חברת ענק כמו "מארוול" וצי עורכי הדין שלה ב. לא בטוח שיש לנו קייס".

"אין זכויות יוצרים על המילה "סברה" כי זו מילה כמו "סופר" או "באט" או "ספיידר" ואם אתה יוצר גיבור על ישראלי יש סיכוי סביר שתשתמש בה. וחוץ מזה הכוחות שלה שונים לחלוטין מ"סברמן" שלנו".

"שום דבר לא השתנה מאז" הסביר פינק למה החליט לוותר על תביעה כעת, "חוץ מזה שמארוול הם עכשיו חלק מדיסני עם עורכי דין הרבה יותר מפלצתיים, אז באמת חבל על המאמץ. די ברור לי שבזמנו מישהו שם ראה את כל ה'הייפ' שהיה על 'סברמן' באותה תקופה (הייתה כתבה ב"פיפל" מגזין!) והלך על הרעיון אבל אני לא יכול לעשות כלום חוץ מאולי לנסות למשוך קצת תשומת לב לגיבור העל שאיתו התחלתי את הקריירה שלי דרך הבת הלא חוקית שלו…".

ולמרות שהוא בטוח שהתבצעה פה העתקה, או לפחות קבלת השראה קיצונית מסברמן שלו, בראיון לווינט אמר פינק כי הוא דווקא די נהנה קצת מתשומת הלב. "הדמויות קיימות כבר 30 שנה, גם סברמן וגם סברה, וכמו כל דמות במארוול - ברגע שהיא מגיעה לקולנוע היא מקבלת המון תשומת לב. בחרו בו, בדמות שאיתה פתחתי את הקריירה שלי בגיל 15, אז זה ככה נחמד, זה משעשע".