שבדיה
שבדיהצילום: איסטוק

גוש המרכז שמאל בשבדיה, בראשותה של ראש הממשלה מגדלנה אנדרסון, זכה ככל הנראה בניצחון דחוק בבחירות הכלליות שהתקיימו היום (ראשון). כך עולה מהמדגם של רשת הטלוויזיה הציבורית SVT.

על פי המדגם זכה גוש המרכז-שמאל בראשותה של אנדרסון ב-49.8 אחוזים מהקולות, בעוד גוש הימין זוכה ב-49.2 אחוזים.

עם זאת, ההתחזקות המשמעותית ביותר בבחירות נרשמה בקרב מפלגת "הדמוקרטים השבדים" של ג'ימי אקסון, הדורשת לעצור לחלוטין את כניסת המהגרים לשבדיה, שזכתה על פי המדגם ב-20.5 אחוזים לעומת 17.5 אחוזים בבחירות בשנת 2018. ראשי "הדמוקרטים השבדים" דוגלים גם בעליונות הגזע הלבן ונחשבת כתנועה בעלת שורשים פשיסטיים.

מיד לאחר שהצביעה בשעות הבוקר אמרה ראש הממשלה אנדרסון לכלי התקשורת כי "הצבעתי לשבדיה שבה אנו ממשיכים לבנות על החוזקות שלנו, את היכולת שלנו להתמודד עם בעיות החברה ביחד, ליצור תחושת קהילה ולכבד אחד את השני".

מי שהתמודד מול אנדרסון הוא אולף קריסטרסון, מנהיג גוש הימין שמתנגד בעיקר להגירה המוסלמית לשבדיה. "ללא קשר למה שקורה הלילה, הדבר החשוב ביותר עבורי, עבורנו, עבור כל הדמוקרטים בשבדיה, הוא 175 המושבים כדי שנוכל סוף סוף להביא לשינוי השלטון ולהשליט את המדיניות הפרו-שבדית שלנו", אמר קריסטרסון.

סקר אחר שפורסם עוד לפני פתיחת הקלפיות הבוקר, של העיתון השבדי הנפוץ Aftonbladet, העניק למחנה המרכז שמאל של אנדרסון 49.6 אחוזים מהקולות, ולמחנה הימין 49.4 אחוזים. התוצאות הסופיות אמורות להתקבל במהלך הלילה.