מטבח
מטבחצילום: FREEPIK

השנים עוברות ולא רק אתם עצמכם עוברים שינוי פנימי וחיצוני, אלא גם העולם והסביבה הפיזית שלכם הולכת ומשתנה.

תיזכרו איך היה נראה חדר ילדותכם, חדר של ילד המוצף בצעצועים ובמשחקים עם הזמן הופך להיות חדר של נער מתבגר עם גיטרה ופוסטרים תלויים על הקירות.

לא רק חדרכם עובר טרנספורמציה אלא גם המטבח שלכם משנה את פניו, ממטבח של הבית שבו נולדתם וגדלתם, דרך המטבח בדירת שותפים אחרי הצבא, וישר אל עבר המטבח הראשון שלכם עם הבית והמשפחה שהקמתכם. בכתבה הזו נדון באילו שינויים תפיסתיים ועיצוביים עבר המטבח שלכם בכל שנות קיומכם.

הילדות

אם אתם נזכרים בילדותיכם אתם לבטח זוכרים שמטבח היה נחשב לאזור אסור בשבילנו. אימא הייתה עומדת עם סינר מול התנור ומגרשת אותנו הרחק מהמקום. המטבח נראה כמו מקום עם הרבה פצצות שאסור לילדים להתקרב אליו. למרות כל ההפחדות המטבחים של שנות 70, 80 ו-90 לא היו נראים כמו שדה מוקשים, אלא מקום עם עיצוב יפה ומכובד. מטבח ילדותינו היה נראה צבעוני עם קרמיקה, טפטים על הקירות וארונות עם מדפים עליונים ותחתונים.

ההתבגרות

משלהי לימודי התיכון ועד רגע הגיוס המבוגרים התחילו לרשות לכם להיכנס למטבח כדי לעזור או אפילו לבשל חביתה לעצמכם. המטבח הפך להיות פחות מאיים עלינו, מקום בטוח ונעים. גם עתה כמו בילדותינו האימא שלטה ביד מרה על הטריטוריה ונתנה הוראות מה מותר ומה אסור. המטבחים של שנות ה-90 הפכו להיות מודרניים יותר, פחות צבעוניים ויותר בצבעים אחידים וחדים. המקום הפך להיות מרווח יותר עם משטחים מעץ גושני, שיש או נירוסטה.

מרווקות עד לחתונה

מרגע שאתם עוזבים את בית הוריכם ועד הקמת משפחה ובית משלכם, המטבח ובמיוחד העיצוב שלו פחות מעניינים אתכם. בתחילת שנות העשרים לחייכם אתם עוברים לגור בדירת שותפים ונראות המטבח המשותף פחות בראש מענייניכם. מטבחים בדירות שותפים יותר פונקציונליים ומינימליסטים עם כליים ומכשירי חשמל נחוצים בלבד. כשאתם פוגשים בן או בת זוג ועוברים לגור ביחד, מתחילים להשקיע קצת יותר במטבח בתקציב העומד לרשותנו. אם יחייך לכם המזל המשכיר ישאיר בדירה מקרר, תנור ומכשירי בישול נוספים, הם אולי אינם חדשים, אבל הם יכולים להיות שימושיים ובאיכות טובה לפחות בהתחלה. זוגות צעירים נוהגים לעצב את הבית כולל המטבח בעציצי נוי ובאקססוריז קטנים מ"יד2" ומאגורה. זה המטבח הראשון שלכם, הראשון שעיצבתם בעצמיכם, וכאן כבר אתם הבוסים ולא האימא.

חתונה ועד הילדים

אם המזל שיחק לכם ורכשתם דירה ישר אחרי החתונה או לחילופין השכרתם דירה לטווח ארוך, אתם מתחילים להשקיע סוף-סוף במטבח שלכם. אתם קונים מכשירי חשמל חדשים ומשוכללים, כליי בישול עוברים חידוש והעיצוב כבר בטעם ובסטנדרטים שלכם. אתם נוהגים להיכנס לאתרי המטבחים ולעיין בקטלוגים השונים בתקווה למצוא משהו המתאים לטעם והתקציב שהצבתם לעצמכם. זה אולי לא המטבח חלומותיכם, אלא משהו טוב שקיבלתם בינתיים מהמציאות. זה אינו המטבח האחרון שלכם, הישראליים נוהגים להחליף מטבח בבית כל 12-15 שנים.

כמו פעם אבל שונה

לאט-לאט עם קצת השקעה המטבח שלכם מתחיל להיות דומה למטבח הוריכם וגם אם לא באותם סטנדרטיים ועיצובים. יחד עם זאת המטבח שלכם שונה מאוד משהיה אז להוריכם, אין בו מישהו אחד בדמות אימא השלטת היחידה והבלעדית, אלא כעת נמצאים בו כל בני המשפחה, ילדים העוזרים לכם בעבודות הבית ואתם שני ההורים המנהלים אותו ביחד ובשיתוף פעולה. לא משנה כיצד המטבח נראה, מודרני או משוכלל וחדשני, העיקר מה הוא משדר ומעביר.