אזור האסון בנחל צפית
אזור האסון בנחל צפיתצילום: דוברות מד"א

אסון נחל צפית: יובל כאהן, ראש מכינת בני ציון לשעבר, החל היום (שלישי) את עדותו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע במסגרת המשפט שמתנהל נגדו ונגד המדריך אביב ברדיצ'ב.

השניים נאשמים בהמתה בקלות דעת בעקבות אסון השיטפון הכבד שגבה את חייהם של תשע נערות ונער אחד באפריל 2018 - תלמידי המכינה הקדם צבאית.

"אני מתבייש", אמר כאהן בפתח העדות. "אני מצטער. אני מתחרט ומבקש סליחה על אסון שקרה תחת אחריותי במעורבות שלי ישירה. אסון שנהרגו בו 2 חניכות שאהבתי והערכתי. שנהרגה בו נכדה של מי שעבדה איתי יום ולילה 11 שנים במכינה ושלחה את הנכדה שלה לטיול הזה ולא קיבלה אותה חזרה. נהרגה בו בת דודה של מי שהקים איתי את המכינה וחיתנתי אותו עם בוגרת המכינה. אח של בוגרת המכינה שלא זכיתי להכיר ועוד 5 נערות שלא זכיתי להכיר. אני מצטער, אני עצוב, אני אבל על זה. אני גם מתבייש ומתחרט ומרגיש אשם על האסון הזה".

לדברי עורך הדין אורי קורב, "יובל מהרגע הראשון אחרי האסון לקח אחריות כמנהל המכינה על כל הנעשה בה. הבחירה לנסות להשחיר את יובל ופועלו לאורך השנים, ובמיוחד הוצאת הטיול, היא שגררה את התיק הזה".

"אנחנו נוכיח שביום שני התקיימה ישיבה שהועלמה במכוון מכתב האישום, שבמהלכה יובל יושב עם כל צוות הטיול ומורה כיצד לטייל בנחל צאלים", המשיך עו"ד קורב. "נראה שכתב האישום המגמתי לא מציין את העובדה שלפני הכניסה לנחל הייתה התייעצות עם סגן מפקד יחידת חילוץ שאמר 'זה סבבה להיכנס לשם'. בניגוד לכתב האישום, יובל לא ראה שהם נכנסים לנחל צפית ותמר. הוא ראה את זה מאוחר יותר והתחיל להגיב מיד. לא הופיעה הודעה על שיטפונות בשירות המטאורולוגי. זה כזב. האסון הנורא הזה קרה כתוצאה מאירוע טבע נדיר שמתרחש פעם במאה שנה".

ההרוגים באסון שאירע בנחל צפית: אלה אור ממעלה אדומים, יעל סדן מירושלים, עדי רענן ממכמורת, צור אלפי ממזכרת בתיה, מעיין ברהום מירושלים, רומי כהן ממושב מאור, גלי בללי מגבעתיים, שני שמיר משהם, אילן בר שלום מראשל"צ ואגם לוי ממושב חירות.