כלא עופר
כלא עופרצילום: שמעון כהן

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ג') את דינם של שני המחבלים שביצעו פיגוע משולב של דריסה ודקירה בו נפצעו שני יהודים לפני כשלוש שנים בירושלים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את נפגעי העבירה אומר כי העונשים אותם גזר בית המשפט הינם קלים ופוגעים בהרתעה נגד המחבלים וקורא לפרקליטות לערר ולדרוש את החמרת עונשם של המחבלים.

עם הקראת גזר הדין התפרעו משפחות המחבלים בבית המשפט ואף ניסו לתקוף את פצועי הפיגוע. אחד מבני המשפחה הינו עובד בחברת קווים.

עו"ד בלייכר אמר: "קיבלנו בתדהמה את גזר הדין. מדובר במחבלים אשר ביצעו פיגוע טרור משולב. מחדלי החקירה אינם אמורים להוסיף נקודות זכות למחבלים. מדוע ניתן גזר דין מקל כל כך ולא פסק דין של עונש הקרוב ל-25 שנות מאסר כפי שהחוק מורה על עברות מסוג זה של טרור? אנו נדרוש מהפרקליטות לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון. אנו סבורים כי גזר הדין פוגע בהרתעה כנגד המחבלים וכי הוא ישמש בעתיד מחבלים לברוח מאימת הדין".

באשר להתפרעות משפחות המחבלים בבימ"ש הוסיף: "בעקבות גזר הדין משפחתו של המחבל השתוללה בבית המשפט וקראו קריאות לעבר השופטים. לאחר מכן, אחד מבני משפחת המחבל העובד בחברת "קווים" החל לקלל את נפגעי העבירה בקללות גסות וקשות. אנו למדים מכך שלא מספיק להעניש את המחבלים על מעשיהם אלא גם הגיע הזמן להרתיע גם את משפחותיהם ולגרשם מישראל. אנו נבקש מהפרקליטות לערער על גזר הדין ולדרוש החמרה בענישה למחבלים אשר ביצעו את הפיגוע".

נזכיר, כי בחודש מרץ 2019 שני המחבלים דרסו באמצעות רכבם שני הולכי רגל יהודים סמוך לשער יפו בעיר העתיקה בירושלים. עפ"י כתב האישום שני הצעירים - תלמידי ישיבה, עמדו על המדרכה וחיכו שהרמזור האדום יתחלף, כאשר לפתע הגיח רכב ובו שני המחבלים, עלה על המדרכה ופגע בהם. לפי עדות אחד הפצועים, נסע הנהג לאחור וניסע לדרוס אותם שנית. משלא הצליח יצאו שנים מהרכב, היכו את הפצועים, בעטו בהם ולאחר מכן נמלטו מהמקום. הם נעצרו בתום סריקות.

למרות עדותם של הנפגעים ועדי ראייה נוספים המשטרה חקרה את האירוע בתחילה כתאונה ולא כפיגוע והמחבלים נעצרו ושוחררו לביתם. ארגון חוננו ניהל מאבק ארוך על מנת להוכיח כי מדובר בפיגוע טרור. רק לאחר מספר חודשים לאור התפתחות שהייתה השב"כ נכנס לחקירה והאירוע הוכר כלאומני והמחבלים נעצרו עד תום ההליכים והואשמו בגין מעשה טרור של ניסיון רצח.