נהיגה
נהיגהצילום: איסטוק

רשות שדות התעופה הודיעה על פיילוט ראשוני בשטח המבצעי של נתב"ג בעזרת מערכת SaverOne שתמנע את יכולת הנהגים להשתמש בטלפון הסלולרי, לשלוח הודעות וכדומה.

המטרה בשימוש במערכת החדשה היא לסייע במניעת תאונות דרכים בשטח המבצעי בנתב"ג.

מערכת SaverOne הינה סטרטאפ ישראלי למניעת הסח דעת סלולרי בנהיגה שהותקנה כפיילוט ברכבים בשטח המבצעי בנתב"ג ותאפשר למערכת המותקנת ברכב לנטרל את היכולת של הנהג מלהשתמש בטלפון הסלולרי פרט לקבלת שיחות נכנסות, ניווט ושמיעת מוסיקה.

יצויין כי המערכת משפיעה רק על אזור הנהג ושאר הנוסעים משתמשים בנייד כרגיל. הנהג הנוהג בשטח המבצעי בנתב"ג לא יכול לכבות את המערכת. אם הוא מנסה להשתמש בטלפון, קצין הבטיחות מקבל מייד התראה על כך.

מערכת SaverOne הותקנה עד היום בין היתר בחברת החשמל, אסם, תנובה, שטראוס, כיל, אלקטרה אפיקים, ועוד חברות.

בחברה מציינים כי כלל האפליקציות הקיימות האחרות מנוטרלות והנהג לא מקבל הודעות בזמן נהיגה ומי ששולח לנהג וואטסאפ מקבל הודעה אוטומטית שהנהג בנהיגה.

יתרון הפיילוט במערכת הקיימת הינו כי הוא אינו מפריע לקבל הנחיות עבודה אך אינו מאפשר שימוש פעיל לא רצויי בנייד.

מנכ"ל רשות שדות התעופה חגי טופולנסקי הנחה לבצע את הפיילוט וציין כי "מרכיב חשוב בשיפור השירות הוא הבטיחות בשטח המבצעי ושיפור השירות הניתן למטוסים וחברות התעופה. בכוונתנו להילחם בתאונות העשויות להגרם עי הגורם האנושי בעזרת טכנולוגיות מתקדמות בשילוב חדשנות ויעילות לשירות הנוסעים".

עוד הוסיף המנכ"ל: "טרמינל 3 יעבור החל מהשנה הקרובה הליך דיגיטציה שיאפשר לנהל את היציאה לחו"ל בקלות בהליכים עצמאיים. היעד המרכזי הינו שיפור השירותים הניתנים לנוסעים באמצעות אסטרטגייה המבוססת על השקעות, חדשנות, בראיה ארוכת טווח תוך מעבר לשדה דיגיטלי ומתקדם שישפר את השירות בנמל התעופה בן גוריון וחווית הטיסה לנוסעים".