ההוראה מחודש שעבר שלא להשתמש במונח "טרוריסטים" כלפי מחבלים
ההוראה מחודש שעבר שלא להשתמש במונח "טרוריסטים" כלפי מחבליםצילום: באדיבות חדשות 12

יזיד חדיד, סגן מנהל החטיבה לשידורים בשפה הערבית תחת חטיבת החדשות של "כאן חדשות", פרסם הנחיה חד משמעית לעובדים ולמגישים בתאגיד השידור הציבורי, ולפיה עליהם לכנות את המחבלים "טרוריסטים".

ההנחיה הועברה לעובדים לאחר שבחודש שעבר הוסר דיווח על הריסת בתי המחבלים של מבצעי הפיגוע באלעד ממהדורת הבוקר של ערוץ "מכאן" בערבית. היה זה משום שמגיש ביומן הבוקר סירב לקרוא את הפתיח אשר כינה את השניים "טרורסטים".

יזיד חדיד כתב לעובדים: ''לאחרונה התעורר ויכוח בין העיתונאים של מכאן על השימוש או אי שימוש במונחים כמו טרור או טרוריסטים. אני רוצה לחדד ולהבהיר כי פגיעה נגד מטרות אזרחיות או ביטחוניות (כגון חיילים, שוטרים וכו) שנועדה לקדם מטרה או רעיון פוליטי היא טרור. מבצעי הפיגועים ייקראו טרוריסטים. לרבות פעולות של אירגונים שהוגדרו אירגוני טרור על פי חוק''.

חדיד הסביר כי "מעשה שנעשה מתוך מניע מדיני, דתי, לאומני או אידאולוגי, במטרה לעורר פחד או בהלה בציבור או במטרה לאלץ ממשלה או רשות שלטונית לעשות מעשה או להימנע מעשיית מעשה. טרור ייחשב גם איום ופעילות שיש בהן פגיעה חמורה בגוף, בבטיחות, בבריאות, בתשתיות, בכלכלה, בסביבה ובשירותים חיוניים של אדם וציבור או בחירותם''.

חדיד הבהיר למגישים ולעובדים שעליהם להיצמד להנחיה שלו. "חשוב לי לציין שאין מרחב תמרון או התחמקות מהשימוש במונחים הללו, ואין זה נתון לשיקול העיתונאים, אלא זאת הנחיה לביצוע''.

שי גליק מנכ"ל ארגון 'בצלמו' בירך על חידוד הנהלים בתאגיד והבטיח: ''אני אעקוב אחרי כל שידור שם וכל שדרן שיתעקש לפגוע במדינת ישראל ולקרוא למחבלים כל הגדרה אחרת נפעל מול התאגיד שיפוטר לאלתר. מי שעובד בתאגיד של מדינת ישראל מחויב למדינת ישראל וצה"ל ולא יכול להביע כל הבנה או הכלה בתמיכה בפיגועים נגד אזרחים או חיילים''.