משה קינלי טור פז
משה קינלי טור פזצילום: ערוץ 7

ח"כ משה טור-פז מיש עתיד תוקף את התנהלותו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בשל הבטחתו להעביר לציבור החרדי תקציבים גם אם לא ילמדו לימודי ליבה במוסדות החינוך.

"יו"ר האופוזיציה נתניהו עשה כאן מעשה נבלה, הוא מבטיח כסף על משהו שלא קורה. התקצוב בישראל של תלמידים הוא נגזרת של השאלה כמה לימודי ליבה הם לומדים. כאשר הוא אומר 'אתם תקבלו תקצוב לחינם', הוא גוזר על התלמידים האלה המשך לימודים ברמה נמוכה מאוד של לימודי ליבה.

ת" לשמחתי, למרות המאמצים הנוראיים של נתניהו, חלק מתלמידי התורה ומוסדות הפטור החרדים כן ניגשו לדבר הזה, מבינים שזה חשוב להם, גם התקציבים וגם איכות התלמידים שלהם יותר חשובה להם. לצערי חלק יקבלו את ההבטחה הזו כרגע, אבל היות ואני מקווה שנתניהו לא ירכיב את הממשלה הבאה אז זה סימן שאלה אחד שיש להם", טען חבר הכנסת בראיון ל-103FM.

לדבריו, "מדובר על 78 אלף תלמידים במעמד מוכר שאינו רשמי, חרדים רובם מחסידויות, ואלה שלא נכנסו לרשתות החינוך החרדיות שנהנות ממאה אחוזי תקצוב. מדובר על כמות לא קטנה של תלמידים. אומרים לי בחסידות בעלז 'אנחנו לא פראיירים, נתניהו הבטיח אבל אנחנו זוכרים שהוא במקרים רבים מבטיח ולא מקיים ולכן אנחנו כן מתכוונים במידה והוא לא יקיים את הבטחתו אנחנו נחזור למתווה".

טור-פז סיפר: "התחלתי לעבוד על המתווה הזה לפני שנה וחצי כשחסידות בעלז פנו אליי וביקשו שאבנה אותו איתם. היו לי 5 פגישות עם אנשי ועד החינוך של החסידות, התקדמות מפגישה לפגישה, ובסוף הפגישות הם אמרו לי 'אנחנו מרגישים שאנחנו מבינים שזה לא רק כסף, אלא גם משהו שחשוב לעתיד העבודה של התלמידים שלומדים אצלנו'. עם זה הגעתי איתם למשרד החינוך".

"המתווה שבנה משרד החינוך עם האוצר נשען על ההסכמות שלי ולפני שבועיים יצא קול קורא שמציע למוסדות חינוך חרדים לגשת אליו, לעבור בחינה בהתחלה ובסוף, להוסיף באמצע גם כמות של לימודי ליבה ולהיות מתוקצבים, על הדבר הזה. יש פה גם הבנה שבלי זה הגברים החרדים ימשיכו להרוויח 60 אחוזים מגברים לא חרדים בישראל. הדבר הזה הוא מפתח להתקדמות הכלכלית והחברתית שלנו" הוסיף.