סיפורם הוא הסיפור שלנו
סיפורם הוא הסיפור שלנוצילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי עם זכרם של 1,155 חללי חטיבת הנח"ל התקיים הערב (ה') באנדרטת הנח"ל בפרדס חנה נערך, בראשות הרמטכ''ל רב אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד הדרום אלוף אליעזר טולדנו, מפקד עוצבת הפלדה תת-אלוף נדב לוטן, מפקד חטיבת הנח"ל אל"ם אורן שמחה והמשפחות השכולות.

כוכבי אמר בטקס כי "המפקדים לפנים, ראשונים לצעוד, ראשונים לחצות כל קו או גדר, ראשונים לקרוא ׳אחריי׳ ולהוביל דורות של מפקדים ולוחמים למשימה. זה יותר מציווי, זוהי שיטת מנהיגות של דוגמא אישית, המבטאת נכונות להיות שווה לחיילך, שווה בחובות, שווה במשימות ושווה בנכונות להסתכן, לא רק שווה, אלא ראשון להסתכן.

''לאור העיקרון הזה צעדו בצה"ל רבים, וכזה הוא היה גם עבור יקיריכם שהלכו את הדרך עד סופה, ראינו זאת אתמול פעם נוספת. רס"ן בר פלח ז"ל נפל בעת היתקלות במרחב התפר, במשימת ההגנה על אזרחי מדינת ישראל, בר הוביל את חייליו בראש, מלפנים ובגבורה, בר לא שלח את חייליו למשימה, אלא הוביל אותם, ושילם על כך מחיר כבד, גם אנחנו - איבדנו את בר, ואני מצדיע לו ומחבק את משפחתו''.

עוד אמר הרמטכ''ל כי ''לאורך השנים, ההגנה על המדינה גבתה מחיר כבד וקשה וכל הישג נמהל בטעמו המר של השכול, אך היה ויש לכך תכלית ומשמעות - הבטחת ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, זוהי משמעותו של השירות בצה"ל בכלל, ושל השירות ביחידות קרביות בפרט- והם אלו שמאפשרים את קיומנו בארץ''.

לבני המשפחות אמר כוכבי כי "החלל שנפער אצלכם עמוק ואינו ניתן לריפוי והוא פועם ומכאיב כמו היה משנה לדופק הגוף, ועכשיו, כשתקופת החגים בפתח, עוד קשה שבעתיים: קשה לשבת לשולחן החג ולשוחח בנחת כשהנפש פנימה מתחוללת סערה, והחוסר מכביד כששנה נוספת בפתח-בלעדיהם, משפחות יקרות, גם אתן מצפן לרוח הלחימה, ואני מצדיע לכן ומחבק אתכן''.

מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה אורן שמחה: "משפחות יקרות, מידי שנה אנחנו נפגשים כאן באנדרטה מייחלים לתקופה של שקט שבה לא נדרש עוד להתמודדות עם איומים מקרוב ומרחוק, לימים שבהם משפחת השכול לא תרחיב עוד את שורותיה.

''אולם, ימים אלו טרם הגיעו ורק אתמול לפנות בוקר נהרג רב סרן בר פלח זכרו לברכה, סגן מפקד סיירת הנח"ל, במהלך היתקלות עם מחבלים במרחב ג׳למה, בר היה התגלמות המפקד הישראלי - אדם ערכי, חדור תחושת שליחות, אוהב את חייליו, חותר למגע ומפקד מלפנים, כך פעל גם באירוע בו נפל, לוחמי ומפקדי חטיבת הנח"ל ימשיכו לעמוד על המשמר, בדרכם וברוחם של הנופלים, סיפורם הוא הסיפור שלנו בחטיבת הנח"ל וסיפורו של עם ישראל ומולדתו, יהיה זכר הנופלים ברוך", הוסיף המח''ט.