גתית לביא גבאי
גתית לביא גבאיצילום: שירה ביליג

במשך לא מעט שנים הסתובבה השחקנית גתית לביא גבאי בחברה הדתית עם הסטטוס 'גרושה', והסיפורים והשיתופים של נשים אחרות עם התמודדויות דומות כמו התנקזו אליה – ויחד איתם החלום לעשות עליהם הצגה.

"התחתנתי בגיל די צעיר והתגרשתי אחרי כמה שנים עם 2 ילדים קטנים" מספרת גתית, "ולא היה ברור לי לגמרי מה בדיוק גרם לזה. לקח לי שנים לחדש את האמון בזוגיות ועד שכבר התפתח קשר אחד משמעותי, ממש רגע לפני שהתכוונתי להתחתן איתו, הבנתי שיש נורות אדומות שמעידות על אלימות".

מאז עברו עוד כמה שנים של חיפוש, סדנאות מודעות ואימונים שבסופם גיתית באמת התחתנה בשנית, אבל, כך היא מעידה על עצמה, מראש לא הייתה שם התאמה והנישואין לא החזיקו מעמד. "הבנתי בדיעבד שהבחירה הייתה ממקום מאד שכלי בלי חיבור לרגש ולעצמי, הבנתי שפשוט 'התאהבתי בלהתחתן'".

במהלך השנים האלו כגרושה בחברה הדתית התנקזו אליה כאמור לא מעט סיפורים ושיתופים של נשים עם התמודדויות מגוונות מזוויות שונות, וגיתית אף הופיעה בעבר בימי עיון וכנסים לאימהות חד הוריות, וכך נולד החלום להפוך את אותם סיפורים להצגה.

"מכל השיתופים ששיתפו אותי וגם בהשראת החוויות שלי הבנתי שנשים רבות חוות דברים דומים" היא מסבירה, "הנטייה של ריצוי קיימת בקשרים בצורה מאד חזקה והיא חלק עיקרי במה שגורם לזוגיות להתפרק".

"התחתנתי לפני 3.5 שנים בשלישית אחרי תהליכי ריפוי פנימיים וטיפול שעזרו לי להבין יותר את עצמי ומה קרה לי בקשרים קודמים, שהבחירה בכל פעם הייתה ממקום מרצה ולא מחובר".

"לפני כשנתיים התחילו מהלכים להעלאת הצגה בשיתוף עם תיאטרון לחישה על זוגיות מתוך מפגש עם סיפורי גירושין ומכל מיני סיבות, ביניהן הקורונה, זה לא יצא אל הפועל".

"בסופו של דבר, בעידודו ותמיכתו של בעלי דוד יצאתי לפני כשנה וחצי לתהליך כתיבה מרפא בליווי הבימאית שלי אפרת קוזין, ומשם לבימוי וחזרות, וכך בהשראת תובנות וסיפורים ממסע חייהן של נשים גרושות נולדה ההצגה "פעם שלישית גדילה" שעלתה שבוע שעבר בתיאטרון החאן.

"בחרתי להעלות הצגת יחיד כדי להיות הקול שמעודד לקום מהשברים" היא מסכמת בקריאה נרגשת, "שמעודד ללכת לטיפול, להתחבר לילדה הפנימית, לבחור בזוגיות ממקום אחר ולגדול".