פתיחת בית דין חדש
פתיחת בית דין חדשצילום: ללא קרדיט

ביום חמישי האחרון נערך טקס השקת בית הדין 'לכתחילה' בעיר אריאל בהשתתפות ראש המועצה הדתית אריאל, עמוס צוריאל, אשר הוביל את הקמת בית הדין יחד עם ראשי 'לכתחילה', הרב אריאל בראלי, הרב ניר אביב והרב יצחק זאגא.

צוריאל ברך את בעלי התפקידים בעיר שסייעו והשתתפו בהקמה, ראש העיר, מ"מ רב העיר, חברי המועצה הדתית, רבני הקהילות, ודייני בית הדין האזורי.

ראש העיר אלי שבירו אמר כי "העיר אריאל היא עיר מחוז, ובתור שכזו היא מספקת שירותים לכל הסביבה. אין ספק שאנחנו נהיה המרוויחים הגדולים, כי בית הדין יושב כאן באריאל. אבל כל האזור, כל הישובים מסביב, יהיו שותפים, יגיעו ויקבלו את השירות. אחד הדברים הכי יפים בבית הדין הזה, זה שמי שמגיע לבית הדין, מגיע בהסכמה. אתה לא יכול לחייב מישהו להגיע. זאת הגדולה של הדבר הזה."

ראש העיר אריאל באירוע

מ"מ רב העיר, הרב אהרון בדיחי ברך את ראש העיר ואת ראש המועצה הדתית על הקמת בית הדין 'לכתחילה' ואמר, "מציאות בית הדין היא עצמה חשובה, עוד לפני שבאים לדון. כדי שיהודים ידעו שאם יש ויכוח יש כתובת לאן ללכת. ואם יש כתובת אז לפעמים בית הדין יישאר קצת מובטל. כי הויכוח ייגדע באיבו."

ראש ישיבת נצרים באריאל הרב ציון טוויל, ברך בשם רבני הקהילות באריאל ואמר, "התורה והחיים האם ילכו יחדיו? יש כאלה שחושבים שבמקום שיש תורה אין חיים, כי זה לא הולך ביחד. אבל באמת תורתנו היא תורת חיים, מחיה את החיים. התורה שלנו היא שמימית, אבל כל גדולתה שהיא מופיעה מהצדק האלוקי שבאצילות, ועד פרטי הפרטים של המציאות בשווקים ובחוצות. יוצאת מבית המדרש ומיישרת את כל המעקשים."

הרב דוד בר שלטון, דיין בית הדין הרבני באריאל שדן במעמד אישי, התייחס למצב שיצר בג"צ באוסרו על כלל בתי הדין הרבניים לדון בדיני ממונות ואמר, "החסרון של מענה בענייני בין אדם לחברו ניכר מאד. נתפלל שגם אנחנו נוכל לדון בזה, אבל כרגע לצערנו, אנחנו מנועים מסיבות לא ענייניות לדון בזה, ולכן מתבקש שבית הדין לממונות שקם עכשיו ישלים את הפריסה של בתי הדין באריאל. בענייני המעמד האישי זה אנחנו, והם משלימים את הצד הממוני."

יו"ר לכתחילה, הרב יצחק זאגא הציג את דייני בית הדין החדש ואמר, כי "דייני בית הדין מייצגים תלמידי חכמים מכלל השומרון. הרב דניאל לונצר, אב בית הדין, הוא רב הישוב איתמר. הרב יובל חסיד, הוא תושב אריאל ור"מ בישיבת חומש. הרב בועז רוזנטל, הוא ר"מ בישיבת רועה ישראל ביצהר ובוגר כולל דיינות עינב. זוהי אמירה חשובה. בית הדין פונה לכלל תושבי השומרון, ומוכן ומזומן לפעולה. כבר כעת עם ההודעה על ערב השקת בית הדין, יש שלוש פניות לבית הדין".