חתימת ההסכם
חתימת ההסכםצילום: דוברות ההסתדרות

משרד האוצר, הנהלת דואר ישראל, ההסתדרות ונציגות העובדים חתמו על הסכם ההבראה של החברה.

במסגרת ההסדר חתם החשב הכללי הסכם מימון המורכב בין השאר, ממכירת חלק מנכסי נדל"ן של הדואר למדינה, שנועד לייצב את מצבה הקשה של החברה, המצויה בחדלות-פירעון.

במקביל, נחתם מול ההסתדרות וארגון העובדים הסכם קיבוצי שנועד לאפשר את פרישתם של 1,050 עובדים, וכן להבטיח את הגמישות הניהולית הנדרשת לחברה המצויה בסביבה תחרותית ועומדת לקראת הפרטה של 100% ממניות החברה, על פי המתווה עליו סיכמו שרי האוצר והתקשורת.

מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, אמר כי "הסכם ההבראה יפתח את הדרך ליציאת חברת הדואר לדרך חדשה ובריאה ויאפשר להנהלת החברה להביאה לאיזון לקראת הפרטתה המלאה במהירות המירבית. אני גאה בעבודת המטה המקיפה והמקצועית שנעשתה במשרד האוצר ושמח במיוחד על שיתוף הפעולה שנעשה בין אגפי המשרד".

הממונה על השכר, קובי בר נתן הוסיף, "ההסכם יאפשר לחברה לצאת לדרך חדשה לקראת הפרטתה, וייתן יציבות לעובדים. בתקופה הקרובה החברה צפויה להחיל מודלי שכר מתקדמים שישפרו את השירות לציבור, ייעלו את החברה ויאפשרו את צמיחתה כחברה עסקית".

החשב הכללי במשרד האוצר, יהלי רוטנברג ציין, "אנו חותמים היום על מספר הסכמים משמעותיים עם חברת הדואר - הסכם מימון, הסכם נכסים ובמקביל החברה סכמה על הסכם שכר חדש בליווי ההסתדרות. הסכמים אלה יאפשרו לחברת הדואר לשפר את איתנותה הכלכלית וכן להתייעל ולשפר את השירות ללקוחותיה בצורה משמעותית וזאת כהכנה למכירת 100% ממניות החברה. מימוש ההסכמים מול החברה יחל באופן מיידי במקביל להתקדמות הליכי מכירת החברה. ברצוני להודות לכל השותפים - להנהלת החברה ולעובדי כלל אגפי האוצר על תרומתם בתהליך מורכב זה".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הצהיר כי "מדובר בהסכם חשוב שמשקף את האיזון הראוי בין דאגה למעמד העובדים וביטחונם התעסוקתי לבין הבטחת חוסנה של חברת דואר ישראל מול אתגרי העתיד. עובדי הדואר היו ויישארו שותפים חשובים להתייעלות החברה ולשיפור השירות שניתן לכלל אזרחי המדינה. אני רוצה להודות לכל המעורבים בהליך המו"מ שעזרו להגיע להסכמות והתגברו על המשוכות שבדרך. תודה ליו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, ולכל ארגון העובדים בדואר ישראל בראשות שמעון פרג'ון על כך שהפגינו מנהיגות אחראית. ההסתדרות תמשיך להיות שם לכל אורך הדרך, הן למען העובדים הפורשים והן למען העובדים שממשיכים להצעיד את דואר ישראל קדימה".

דוד לרון, מנכ"ל דואר ישראל סיכם, "היום השלמנו הסדר היסטורי שיאפשר להבריא את דואר ישראל, וישנה את פני החברה. זהו הסדר הבראה פורץ דרך הכולל הסכם קיבוצי שיוצר את התשתית להגעת החברה ליציבות פיננסית ומאפשר לה להיערך כנדרש להפרטה המתוכננת. נציגות העובדים מבינה את גודל השעה, ולאור זאת הגענו ביחד, לראשונה, להסכם קיבוצי הכולל גם גמישות ניהולית לביצוע שינויים מהותיים במבנה ובפעילות הארגון. בכך, יתאפשר לנו להתאים את החברה לפעולה בסביבה התחרותית המשתנה, ויהפכו אותה ליעד אטרקטיבי למשקיעים במסגרת תהליך ההפרטה אליו אנו נכנסים".