צלב קרס. אילוסטרציה
צלב קרס. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

קלוגרו פיסאנו, מועמד מטעם מפלגת הימין הקיצוני הלאומנית האיטלקית "האחים של איטליה" הושעה מתפקידו ולא יוכל להתמודד במסגרת המפלגה בבחירות שיתקיימו ביום ראשון הקרוב, לאחר שהביע תמיכה פומבית באדולף היטלר.

העיתון האיטלקי "לה רפובליקה" מדווח כי ראשי המפלגה מצאו פוסט שכתב פיסאנו בשנת 2014, בו הוא מתאר את אדולף היטלר כ"מדינאי גדול" ומשבח אותו במילים חמות.

פיסאנו נחשב כפעיל בולט של המפלגה הלאומנית במחוז אגריג'נטו בסיציליה, והיה אמור להתמודד מטעמה על מקום בפרלמנט האיטלקי בבחירות ביום ראשון הקרוב. הפוסט עורר סערה והביא לגינוי פומבי מצד ראשי הקהילה היהודית באיטליה.

פיסאנו לא הסתפק בתשבוחות לאדולף היטלר, ובפוסט נוסף שפרסם באותה שנה הביע תמיכה גם בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שכבש באותה שנה את חצי האי קרים. פיסאנו התייחס גם לראשת המפלגה, ג'ורג'ה מלוני, ותיאר אותה כ"פשיסטית מודרנית".

בהודעה שפרסמה המפלגה נמסר כי "מרגע זה ואילך פיסאנו כבר לא מייצג את מפלגת 'האחים של איטליה' בשום רמה ונאסר עליו להשתמש בסמל. פיסאנו יופנה לוועדת הפיקוח של המפלגה לכל פעולה נוספת".

פיסאנו עצמו אמר לאחר הגילוי כי תמך בהיטלר כי הוא מתנצל ומתבייש בדברים שכתב. "לפני מספר שנים כתבתי דברים שהיו שגויים מאוד, ומחקתי את הפרופיל האישי שלי בפייסבוק כי התביישתי. אני לא יודע איך 'לה רפובליקה' מצא את הפוסטים, אבל אני מגנה באופן חד משמעי את הביטויים האלה ומתנצל בפני כל מי שנפגע מהם", אמר פיסאנו.

מנהיגת המפלגה מלוני ניסתה בשנים האחרונות להרחיק את התדמית האנטישמית והלאומנית ממפלגת הימין הקיצוני, שצפויה לסייע לקואליציה לזכות בבחירות ביום ראשון הקרוב ואולי אף תהיה מועמדת לתפקיד ראש הממשלה החדשה של איטליה.