לפיד באירוע ה-FIDF בניו יורק
לפיד באירוע ה-FIDF בניו יורקצילום: מייקל סטיף, באדיבות ארגון FIDF

ראש הממשלה יאיר לפיד השתתף הלילה (רביעי) באירוע גאלה של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב - FIDF.

בדבריו הדגיש לפיד כי "ישראל חזקה מכל אויביה, ואנחנו לא נהסס להפעיל כוח כדי לשמור על שלום אזרחינו. אוייבינו צריכים לדעת שבכל רגע נתון אנחנו חזקים יותר, מתוחכמים יותר, קשוחים יותר מהם".

עוד אמר ראש הממשלה: "אוייבינו צריכים לדעת עוד דבר: שאנחנו מתייצבים מולם יחד. כל העם היהודי. בישראל וברחבי העולם".

"לפני 78 שנים, ב-19 במרץ 1944, בשעת בוקר מוקדמת מאוד, דפק חייל גרמני על דלת הבית שבו התגורר אבי, בנובי סאד שבסרביה. הוא לבש מדים אפורים עם סמל אס-אס קטן על צווארו. בידו הוא החזיק רובה עם כידון: 'אני מחפש את ד"ר בלה למפל', אמר. 'זה אני', אמר סבא שלי. 'ד"ר למפל', אמר החייל הגרמני, 'תתלבש ותבוא איתי'. אמו, סבתא רבא שלי, הרמינה, ניגשה אל החייל הגרמני. לאט לאט היא ירדה על ברכיה וחיבקה את ברכיו. "ביטה", היא אמרה בגרמנית, "דוּ הָאסְט אַווּח אַיְינֶה מוּטֶר צוּ הַאוּזֶה" ("גם לך יש אמא בבית")", אמר לפיד בפתח דבריו.

"קצין האס-אס לא הביט בה. 'תתלבש,' הוא הורה שוב לסבא שלי. סבא שלי התלבש והרים תיק קטן שחיכה ליד הדלת. בימים ההם באירופה הכבושה, כל יהודי החזיק תיק קטן ועמוס ליד הדלת.

"הוא הלך לאבא שלי, ילד בן 13 ששכב במיטה הגדולה והתבונן מתחת לכיסויים. 'בני', הוא אמר, 'או שאראה אותך שוב, או שלא אעשה זאת'. והוא לא ראה אותו יותר. אבי מעולם לא ראה את אביו שוב. סבי מת במחנה הריכוז מאוטהאוזן, פחות מחודש לפני שחרור המחנה.

"כשהייתי ילד בן 13 שאלתי את אבא שלי למה הם לא ברחו. הוא אמר: 'כי לא היה לנו לאן לברוח'. פעם טסתי מעל אוסטרליה, חמש שעות טיסה מסידני לפרת', לא ראיתי אפילו בית אחד בדרך. אתה יכול במערב האמריקאי לנסוע יומיים בשממה ענקית, בלי לראות אף אדם. אבל בכל העולם הגדול והרחב הזה לא היה לאבא שלי, ילד יהודי בן 13, לאן ללכת.

"לא היה חיל אוויר יהודי שהפציץ את קווי הרכבת שהובילו למחנות הריכוז. לא היה חיל ים יהודי שייקח את אבא שלי לנמל מבטחים. לא הייתה מדינה יהודית שבה יהודים חופשיים יכלו להגן על עצמם, בעצמם", המשיך ראש הממשלה.

"ישראל היא מדינה שבוחרת בחיים. בספר דברים כתוב: הנחתי לפניכם חיים ומוות, ברכות וקללות. עכשיו תבחרו בחיים, כדי שאתם וילדיכם תחיו. בחירה זו היא הסיבה לכך שב-75 השנים שחלפו מאז שמדינת ישראל הוקמה, הפכנו למדינה חזקה, משגשגת ומרתקת. מהמדבר המזרח תיכוני יצרנו מעצמת היי-טק ותרבות משגשגת, חדשנות פורצת דרך ומדע. ישראל היא גם הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון. מדינה שמגנה בגאווה על זכויות אדם, מיעוטים, קהילת הלהט"ב, חופש הדת וחופש הביטוי", אמר לפיד.

"מדינת ישראל היא מדינה שיש עליה איומים מורכבים. הגרעין האיראני, הטילים המדוייקים של חיזבאללה מלבנון, החמאס בעזה, מחבלים בג'נין, ציר הטרור שמנסה להתבסס בסוריה".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "ישראל חזקה מכל אוייביה, ואנחנו לא נהסס להפעיל כוח כדי לשמור על שלום אזרחינו. אוייבינו צריכים לדעת שבכל רגע נתון אנחנו חזקים יותר, מתוחכמים יותר, קשוחים יותר מהם. אוייבינו צריכים לדעת עוד דבר: שאנחנו מתייצבים מולם יחד. כל העם היהודי. בישראל וברחבי העולם.

"אם אתם רוצים לדעת על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על ההרתעה הישראלית, אנחנו מדברים על החיילים והחיילות האמיצים של צה"ל שאתם תומכים בהם כל יום. ההרתעה הישראלית נבנית מכוחם של אנשים צעירים שמוכנים לקחת את עצמם עד הקצה, ומעבר.

"לפני כחודש יצא צה"ל למבצע 'עלות השחר' ברצועת עזה. זה היה מבצע קצר עם מטרה ברורה: לפגוע פגיעה אנושה במי שמנסה לפגוע בילדים שלנו. לצד חיל האויר הישראלי, פעלו מערכות ההגנה של 'כיפת ברזל' והגנו מפני מאות רקטות שכוונו לעבר בתי אזרחים. כשאנחנו תוקפים מטרות צבאיות וארגוני טרור, הם תוקפים גני ילדים ובתי אזרחים", אמר ראש הממשלה.

"חיילי צה"ל פרוסים מהצפון לדרום, באוויר, ביבשה ובים. פגשתי אותם כשהענקתי להם בחודשים האחרונים דרגות קצונה בבית הספר לקצינים, ובסיום קורס חובלים. ראיתי צעירים שבחרו בדרך לא קלה, להבטיח את בטחונה של המדינה".

לפיד הדגיש כי "העובדה שאני עומד כאן היום כראש ממשלת ישראל של מדינה חופשית, עם צבא חזק, עם חברים כמוכם - לא קרתה מעצמה. למדנו את הלקח. בכל רגע נתון ישראל צריכה להיות חזקה, חופשייה ובטוחה, עם צבא עוצמתי שיודע להגן על אזרחיה".

"ארה"ב עמדה לצדנו מיומה הראשון. מההצבעה באו"ם לפני 75 שנים ועד ההצבעה בקונגרס על הסיוע לכיפת ברזל. במועצת הביטחון, בהסכמי השלום עם מצרים וירדן, במלחמות שבהם ישראל קיבלה תמיכה מדינית וצבאית מארה"ב. היא עמדה לצידנו כשהנשיא טראמפ חתם על הסכמי אברהם, וכשהנשיא ביידן חתם על הצהרת ירושלים.

"החברות הדו-מפלגתית הזו היא אחת מאבני היסוד של ביטחון ישראל. היא מרגשת, והיא בעיקר לא מובנת מאליה. אתם חבריי, אתם בליבת החברות הזאת, של הברית שאין שנייה שלה בין ארה"ב לישראל.

"יש לי את הכבוד לבוא לכאן הערב ולהודות לכם, על התמיכה בחיילים שלנו, על המחויבות שלכם למדינת ישראל. בשם מדינת ישראל, בשם חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל, אני מצדיע לכם. ידידיי, התמיכה והאהבה שלכם חוצה יבשות וימים ומגיעה ללבבות של כל חייל וחיילת. לכל בית במדינת ישראל", כך לפיד.

צילום: מייקל סטיף, באדיבות ארגון FIDF
צילום: מייקל סטיף, באדיבות ארגון FIDF

האירוע התקיים בסימן הוקרה ליו"ר ארגון FIDF פיטר ויינטראוב, שיסיים את תפקידו בחודש הבא. השתתפו בו חיילי צה"ל ואורחים רמי דרג נוספים, ביניהם שגריר ישראל בארה"ב, מייק הרצוג; שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן; קונסול ישראל בניו יורק, אסף זמיר; שגריר ישראל בקנדה, רונן הופמן; המנהל הארצי של ארגון FIDF, האלוף (במיל') נדב פדן; מנהל הסניף הישראלי של ארגון FIDF, יחיאל גוזל; נשיא ארגון FIDF, פרד גלוקמן; וסמנכ"לית אזור צפון מזרח בארגון FIDF, גלית בריכטה.

כל התרומות שנאספו במהלך הערב מיועדות לתכניות ש-FIDF מפעיל למען רווחתם של חיילי וחיילות צה"ל, בעיקר בתחום החינוך והתרבות.

"אנו מודים לראש הממשלה לפיד על המנהיגות שלו וגאים שהוא הצטרף אלינו הערב לאירוע הדינר השנתי של FIDF שכל כולו הוא הפגנת סולידריות עם חיילי וחיילות צה"ל", מסר מנכ"ל ארגון FIDF, סטיב וייל. "חיילי צה"ל משרתים בארגון שאין חיוני ממנו לקיומה של מדינת ישראל ולביטחונם של יהודים ברחבי העולם, ואנו שמחים על ההזדמנות להביע את תמיכתנו הבלתי מסוייגת בהם במעמד ראש ממשלת ישראל".

באירוע לקחו חלק שני חיילי צה"ל במדים שדיברו בפני הקהל: סמ"ר מ' מיחידת עוקץ, יחידת הכלבנים של צה"ל, שהשתתף במשימות רבות בהן הוא והכלב שלו מידו סיכלו איומי טרור כנגד ישראל. מ. סיפר על אירוע אחד שבו מידו לכד פעיל ג׳יהאד איסלמי שהיה במהלך הכנת פיגוע טרור גדול בשטחי מדינת ישראל. "כל כך הרבה אנשים חייבים את חייהם למידו בלי שהם אפילו יודעים על כך", אמר מ. באירוע.

רב-סרן בר התגייס לחיל האוויר בעקבות אביו, סמי בן נעים ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה כששירת כמכונאי מוסק ומסוקו נפגע מטיל של חיזבאללה. בר משרת כמפקד גף "רומח" שמוודאת שכל מערכות הבקרה והשליטה מונגשות ומתואמות עבור לוחמים מהאוויר, יבשה ומהים. הוא סיפר לקהל הנרגש, שהשירות בחיל האוויר הוא סגירת מעגל עבורו ושבכל יום הוא מרגיש שאביו סמי מלווה אותו.

כל הכספים שגויסו באירוע יופנו להבטחת שירותים חיוניים והולמים לחיילים וחיילות בצה"ל, לרבות מלגות אקדמיות לחיילים ששרתו ביחידות קרביות, סיוע כספי לחיילים נזקקים, תמיכה בחיילים בודדים לאורך שירותם, סיוע לנכי צה"ל ולמשפחות שכולות, שבוע הבראה ליחידות שלמות בצה"ל, הקמת מתקני חינוך, תרבות ונופש ועוד.