יהודה פוקס
יהודה פוקסצילום: דובר צה"ל

לאחר עיסוק ציבורי ותקשורתי נרחב בהובלתה של חברת הכנסת אורית סטרוק, שחשפה את ממדי הענק של עבריינות התנועה הפלשתינית בכבישי יהודה ושומרון, החליט מפקד פיקוד המרכז להחריף את אמצעי האכיפה ולאפשר למשטרה לבצע מעצרים של עבריינים סדרתיים ולהחרים כלי רכב בשל נסיעה ברמזור אדום, קנסות שלא שולמו ועבירות אחרות.

סגן יו"ר תעבורה בלשכת עורכי הדין, עורך הדין מוטי אורנג', מברך בראיון לערוץ 7 על המהלכים התקיפים בהם מבקש האלוף לנקוט, ומדגיש כי ללא מהלכי האכיפה הנוקשים לא יהיה מענה לנהיגה המסוכנת בכבישי יהודה ושומרון. "מדובר בצעד ראשוני מבורך של הגברת אכיפה", אומר עו"ד אורנג' ומציין כי הצורך בהגברת אכיפה משמעותית קיים לא רק בכבישי יהודה ושומרון אך בעיקר בהם שכן בעוד ישראלי המקבל דו"ח מבין שאם לא ישלם אותו או יסדיר את עניינו במשפט, יגיע שלב העיקולים, אך פלשתיני אינו מגיע לשלבים הללו והוא לא מתייחס לדו"חות ברצינות.

נזכיר כי במסמכי חטיבת המחקר של הכנסת שהונפקו לבקשתה של חברת הכנסת סטרוק הוכח כי המשטרה אינה מחלקת דו"חות לעברייני תנועה פלשתינים מעבר למסירה ביד שכן לא ניתן לדעת את כתובותיהם. בשל כך לא מוצבות מצלמות אכיפה ביהודה ושומרון. המשמעות היא שפלשתיני שקיבל דו"ח משוטר תנועה יכול להשליך אותו והוא יודע שלא יבולע לו.

במציאות שכזו, אומר אורנג' נדרשים צעדי אכיפה משמעותיים הרבה יותר ואכן החרמת כלי הרכב מהווה צעד שכזה. עו"ד אורנג' מציין כי צעדי אכיפה הכוללים החרמת רכב בשל עבירות חמורות כמו נהיגה בשכרות, עקיפה מסוכנת ועוד, צעדים אלה כבר נכללים בחוק הישראלי, אך נראה שללא צו האלוף לא ניתן יהיה לבצע אותם כלפי האוכלוסייה הפלשתינית.

"כשאני נוהג ביהודה ושומרן התחושה היא שהנהיגה פחות בטוחה ומסוכנת יותר ולכן ראוי לייצר יותר אכיפה ויותר פעולות שירתיעו עברייני תנועה", הוא אומר ומוסיף כי גם תשתיות הכבישים ביו"ש אינם סלחניים ומובילים לנפגעי תאונות רבים. "ביו"ש הכבישים מתירים נהיגה מהירה אבל מדובר בכבישים דו סטריים כך שהסכנה גבוהה הרבה יותר ממקומות אחרים".

כעת, אומר אורנג', יש לוודא שהצווים אינם נשארים ברמת האות הכתובה אלא יורדים לרמת השטח ונאכפים בפועל על מנת לייצר את אותה הרתעה נדרשת. "דו"חות זה לא משהו מספיק. כל ההתנהלות מול הפלשתינים שמבצעים את העברות היא במחנה הצבאי עופר וחלקם לא מגיעים מסיבה כזו או אחרת. אכיפה של דו"חות בלבד ללא הרתעה לא תייצר שינוי. לכן חשוב צעד האכיפה המרתיעה של החרמת כלי הרכב".