בטוח שאתה מרגיש טוב?
בטוח שאתה מרגיש טוב?צילום: iStock

יש אנשים עם ראייה חדה או שמיעה מצוינת, אבל לג'וי מילן יש כישרון ייחודי- יש לה יכולות הרחה מצוינות והיא מסוגלת להריח אפילו מחלות. ג'וי, בת ה-72, גילתה את היכולות המיוחדות שלה לפני שנים רבות כאשר הריחה לפתע שהריח של בעלה, לס, השתנה.

היא מספרת שבהתחלה היא רק חשבה שהוא צריך להתקלח יותר, אבל רק אחרי למעלה מ12 שנים היא גילתה שלמעשה היא זיהתה אצלו התחלה של פרקינסון. לס אובחן כחולה פרקינסון וכאשר ג'וי הגיעה יחד איתו למפגשים של חולי פרקינסון היא זיהתה שלכולם יש את אותו ריח שהיא זיהתה כבר לפני עשור.

חוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר ששמעו על המקרה של ג'וי התחילו לבחון אם ניתן לבנות כלי אבחוני לזיהוי מוקדם של פרקינסון בעזרת ריח. החוקרים גילו כי כבר בשלבים המוקדמים ביותר של המחלה ניתן לאבחן אותה בעזרת זיהוי הצטברות שומנים על העור - בדומה למה שחוותה ג'וי עם בעלה.

במחקר שפורסם החודש, הצליחו החוקרים להבדיל בעזרת הבדיקה בין חולי פרקינסון לנבדקים בריאים תוך שלוש דקות בלבד. מהתוצאות עלה כי יש למעלה מ500 רכיבים שונים בשומני הגוף שמפרישים החולים לעומת נבדקים בריאים. כיום לא קיימת בדיקה לאבחון מוקדם של פרקינסון, ובראיון לאתר האוניברסיטה אמרו החוקרים כי מדובר בהתקדמות משמעותית שתאפשר בעתיד גם מתן טיפול מוקדם ככל האפשר.

על אף שהרחת מחלות נשמעת כמו מדע בדיוני, נראה שפרקינסון היא לא המחלה היחידה שניתן להריח. מחקרים הראו כי כלבים מאומנים מסוגלים להריח ולזהות סוגים מסוימים של סרטן אצל בני אדם וייתכן ובעתיד גם יכולת זו תהפוך לכלי אבחוני לזיהוי מוקדם של המחלה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!