אלוף (מיל') אמיר אשל
אלוף (מיל') אמיר אשלצילום: צילום: שריה דיאמנט/TPS‏

האלוף במיל' אמיר אשל, מפקד חיל האוויר לשעבר חושף בראיון לבן כספית במעריב כיצד סיכל בשליחותו של בני גנץ את החלת הריבונות.

"בני גנץ מינה אותי, בלי שאף אחד ידע, להתכונן לתוכנית המאה של טראמפ. בימי ממשלת הרוטציה עם נתניהו", אמר. "ידענו הכל. זה יצא לאור בביקור ההוא של גנץ בבית הלבן, לפני הבחירות, כשפתאום ראו אותי איתו.

"עבדתי מול השגריר פרידמן ומול הבית הלבן. זו הייתה משימה מקצועית, לא פוליטית. הוא הציג אותי לנשיא טראמפ ואמר לו שמע, זה ג'נרל אשל, הוא היה בכל המדינות במזרח התיכון, בלי פספורט. טראמפ חייך ואמר לגנץ משהו כמו He is a killer. ביציאה מהחדר תפסתי עם טראמפ כמה משפטים, אמרתי לו: אדוני, חייבים לדאוג שהתוכנית תצא לפועל. אחר כך תפסתי גם את ג'ארד קושנר והשגריר פרידמן עם אותו מסר. אמרתי להם, התוכנית שלכם תמות עוד לפני שתיוולד".

"ג'ארד הסתכל עליי כאילו נפלתי מהירח. אמרתי לו: שמע, לביבי יש תוכנית להביא לאישור הממשלה מיד את הסיפוח. ידענו את זה עוד לפני שהגענו לבית הלבן. אמרתי לו שאם זה יקרה, התוכנית תמות. הוא לא לגמרי הבין. אמרתי לו שאף שליט ערבי לא יסכים לזה, אף אחד לא יתמוך בזה. הוא אמר לי: מה פתאום, דיברתי איתם אחד־אחד, כולם בעד. אמרתי לו, בעד מה? שישראל תגבה מיד במזומן את החלק שלה בלי לתת שום דבר בתמורה? אתה רואה את סיסי תומך בזה? את עבדאללה? אתה תחטוף ריבאונד שלא תבין מאיפה זה בא לך. אף אחד מהם לא יוכל לתמוך בזה, שישראל מקבלת מזומן והפלסטינים אשראי שלעולם לא ייפרע".

"ראיתי שזה עושה משהו לג'ארד. ירדנו למטה, אמרתי לבני: שמע, אם לא נעשה משהו עכשיו, כל העסק יקרוס. חייבים קודם כל לעצור את הסיפוח. זה יהיה אסון. תדבר איתו עכשיו".

"מהרכב הוא כבר דיבר שוב עם קושנר. חזרנו ארצה דרך ציריך, בחניית ביניים הוא דיבר עם קושנר פעם נוספת. אם תעקוב, תשים לב שקושנר התחיל אז להסתייג בעניין הסיפוח המיידי. ואז הכל התהפך".

בן כספית שאל את אשל "אני זוכר שהדובר של נתניהו הודיע ש"כבר ביום ראשון יוכרז הסיפוח", רק שזה מעולם לא קרה".

אשל השיב "נכון. כך מנענו את הסיפוח. חזרנו ארצה, בני אסף את הקוקפיט וביקש ממני להציג להם את זה. לפני שטסנו, הוא הציג אותי בפני הקוקפיט פעם ראשונה ואני הצגתי להם את תוכנית המאה, עם היתרונות והחסרונות. ועכשיו הצגתי להם את תמונת המצב. במפגש ההוא בוושינגטון והשיחות שאחריו, החלה תגובת השרשרת שמנעה את הסיפוח".