דרום קוריאה
דרום קוריאהצילום: iStock

הפרלמנט הקוריאני אישרר את הסכם הסחר עם ישראל והוא צפוי להכנס לתוקף בחודש דצמבר. זהו הסכם אזור הסחר החופשי הראשון של מדינת ישראל עם מדינה באסיה.

עם כניסתו של ההסכם לתוקף, עתידות לחול הפחתות מכסים הדדיות על מוצרים מיובאים ומיוצאים, לצד שיפור והקלת הסחר במגוון תחומים נוספים כגון שירותים, השקעות, ותקינה.

ההסכם יעניק יתרון תחרותי לחברות ישראליות בשוק הקוריאני וצפוי להגדיל ולגוון את היצוא הישראלי לקוריאה, וכן לעודד משיכת השקעות קוריאניות בשוק הישראלי.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ, ציין כי קוריאה הדרומית היא מכלכלות העולם המובילות ושותפת סחר חשובה עבור מדינת ישראל. "אני שמח על סיומו המוצלח של תהליך ארוך ומורכב להשגת הסכם סחר חופשי עם שוק חשוב מאוד עבור המשק הישראלי. היקפי הייצוא הישראלי לקוריאה הדרומית עולים בשנים האחרונות, וההערכה היא כי הסכם הסחר יחזק את מגמת העלייה בייצוא הישראלי לקוריאה ואת הסחר בין המדינות ככלל. הסכם הסחר משקף, בין היתר, את מדיניות המשרד לסייע בגיוון הייצוא ובפתיחת שווקים חדשים לתעשייה הישראלית. במסגרת מדיניות זו המשרד מנהל כיום משא ומתן להסכם סחר עם מדינות נוספות בהן סין, וייטנאם ובריטניה".

כתוצאה מכניסתו של ההסכם לתוקף, מעל ל- 95% מהייצוא הישראלי לקוריאה יהיה פטור ממכס, מהלך אשר צפוי להוביל להגדלת התחרותיות של חברות ישראליות המייצאות לקוריאה. ברשימת המוצרים עליהם תינתן הטבה במכס בייצוא מישראל לקוריאה ניתן למנות מכונות וציוד חשמלי, מכונות ומכשירים מכניים, דשנים, ציוד רפואי, קוסמטיקה, פלסטיק ומוצריו, מתכות וכן מיצי פירות ויין.

מן העבר השני ירדו מכסים על מוצרים המיובאים מקוריאה הדרומית לישראל ובהם ניתן למנות: מכוניות וחלקיהן, מקררים לתעשייה, ציוד רפואי, רכיבים אלקטרוניים, צעצועים ומשחקים, פלסטיק ומוצריו וכימיקלים.

התועלת ליצואנים והחיסכון ליבואנים ולצרכנים במסגרת ההסכם מוערכים בכ-500 מיליון שקל בשנה.

היקף הסחר בסחורות ובשירותים בין המדינות בשנת 2021 עמד על כשלושה וחצי מיליארד דולר, גידול של כ- 35% בהשוואה לשנת 2020. מתוך נתון זה, ייצוא הסחורות והשירותים מישראל לקוריאה הדרומית בשנת 2021 הגיע למעל מיליארד וחצי דולרים, גידול של כ-42% בהשוואה לשנת 2020.

קוריאה הדרומית היא היצרנית המובילה בעולם בתחום רכיבי הזיכרון ויצרנית הסמיקונדוקטורים השנייה בגודלה בעולם. כמו כן, היא יצרנית האניות הגדולה בעולם, עם מעל לחצי מנתח השוק העולמי. בתחום הרכב, קוריאה הדרומית, בעיקר באמצעות קבוצת יונדאי-קיה וספקיות המשנה שלה, הינה אחת מ-10 היצרניות הגדולות בעולם.

לקוריאה הדרומית יש כיום 18 הסכמי סחר בתוקף עם מדינות וגושי סחר שונים, בראשם ארה"ב, האיחוד האירופי, הודו וסין. ההסכם בין ישראל לקוריאה יסייע להשוות את תנאי הסחר של ישראל למדינות אלה - ועם כניסתו של הסכם זה לתוקף, ייהנו החברות הישראליות מתנאי סחר ותחרות דומים בשוק הקוריאני.