עצי פרי
עצי פריצילום: איסטוק

בארגון רבני הארץ הטובה המאגד את בכירי רבני הציונות הדתית, קורא לרגל סיום שנת השמיטה, לרכוש עצי פרי רק במשתלות המפוקחות הלכתית עם תעודת כשרות.

במכתבם קראו הרבנים לכלל רבני ישראל להדריך ולהעיר את הציבור בנושא.

"כיום רוב עצי הפרי ולא רק עצי הדרים הם מורכבים. הרכבה שלא על פי דקדוקי ההלכה יוצרת כלאים וראוי שלא לטעת עצים כאלו", נמסר.

חשש נוסף שאותו מעלים הרבנים במכתבם הוא חשש עורלה הקיים בקניית שתילים של עצי פרי, וזאת בעקבות מידע שגוי הניתן על ידי בעלי המשתלות לצרכנים שבעקבותיו רבים סבורים כי לא צריך להמתין שלש שנים לפני אכילת הפירות. במכתבם קבעו הרבנים כי "לא מספיק להסתמך על דברי בעל המשתלה", ורק כאשר רוכשים במשתלה מפוקחת הלכתית ניתן לקצר את שנות הערלה.

"אנו פונים לרבני ישראל בכל אתר ואתר, להפנות את שימת לב הציבור לחובה לקנות עצי פרי רק ממשתלות מושגחות ומפוקחות, זאת כדי שעם סיום שנת השמיטה, הציבור ידע לנהוג כדין בנטיעת עצי הפרי", כתבו הרבנים.

במכון התורה והארץ מביעים סיפוק רב מקריאת הרבנים, ומציינים כי לקראת סוף השמיטה נוספו משתלות חדשות תחת פיקוח, בכל אזורי הארץ, כך שכל אחד יכול למצוא משתלה קרובה אליו. "בסופו של דבר זה תלוי בנו, ככל שיהיה יותר ביקוש ציבורי כך יגדל מספר המשתלות המפוקחות בארץ".