לפיד עם חלק מהמוצרים
לפיד עם חלק מהמוצריםצילום: דוברות

הוועדה לבחינת תקני המזון, בראשות יו"ר רשות האסדרה יואל בריס, בה חברים נציגים ממשרדי ראש הממשלה, האוצר, הבריאות, המשפטים, הכלכלה, הרשות להגנת הצרכן ורשות התחרות, בחנה בחודשים האחרונים את תקני המזון הישראלים.

מטרת הוועדה היא להשוות ככל הניתן את הרגולציה הישראלית בתחום המזון לזו הנוהגת במדינות מפותחות אחרות, ובכך להקל הן על ייבוא מזון לישראל והן על ייצורו המקומי בתעשיית המזון הישראלית.

התקנים שיבוטלו יקלו על ייבוא וייצור מגוון מוצרים, כגון: מוצרי שוקולד, שימורי ירקות למיניהם, פסטה, אורז, קרקרים, פירות מיובשים, ריבות, מגוון מוצרי ירקות קפואים, תבלינים, מרקים יבשים, קטשופ, חרדל, מיונז, תה, מוצרי חלב וגלידה ועוד.

הוועדה קבעה כקנה מידה להותרת תקנים ישראליים מבחן אחד ויחיד: תקן ישראלי יישאר רק אם ביטולו יביא להיעדר מוחלט של רגולציה ("ואקום"), שיסכן את בריאות הציבור. לגבי התקנים הישראליים שהוועדה ראתה הכרח בריאותי להותיר אותם לעת הזאת, המליצה הוועדה על מתווה להמשך שיפור הרגולציה והתאמתה, ככל האפשר, למקובל במדינות מפותחות, כך שבסופו של שלב זה של הרפורמה, תישאר שונות מהסטנדרט האירופי ל-13 תקנים בלבד.

לפיד: ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי

ראש הממשלה יאיר לפיד: "הממשלה שמה לה לדגל לקצץ ברגולציה עודפת כדי להקל על יוקר המחיה ולפתוח את השוק לתחרות. בהמשך למדיניות הממשלה, רשות האסדרה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה השונים למען האזרחים. מהלך התאמת התקנים לסטנדרט האירופי יביא להורדת יוקר המחייה ופתיחת שוק המזון לתחרות – אנו נמשיך לפעול לטובת אזרחי מדינת ישראל כך שיוכלו לצרוך מזון מגוון, בטוח ובמחירים תחרותיים".

שר האוצר אביגדור ליברמן: "אנחנו ממשיכים לנקוט צעדים נוספים להורדת יוקר מחיה ומטפלים בבעיה מהשורש והיום מביאים בשורה אדירה עם ביטול תקני המזון הייחודיים לישראל במסגרת רפורמת היבוא. התאמת הרגולציה הישראלית למקובל בעולם המפותח, הינה המפתח להגברת התחרות והורדת המחירים לצרכן. לא צריך להמציא את הגלגל ולהוסיף ביורוקרטיה עם רגולציה ייחודית ומיותרת".

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: "המהפכה בייבוא מוצרי מזון עולה מדרגה, עשינו היום צעד נוסף ומשמעותי במאבק ביוקר המחיה. כחלק מהרפורמה בייבוא, יוסרו ממוצרי מזון התקנים הייחודיים שנוספו לאורך השנים בישראל. זהו צעד משמעותי להגברת התחרות, הוזלת עלויות היבוא ועידוד רשתות קמעונאיות נוספות להיכנס לישראל. אני מודה לראש הממשלה, משרדי הבריאות והאוצר ויו"ר רשות האסדרה על שיתוף הפעולה והנחישות לקידום הנושא. שנה טובה".

שר הבריאות ניצן הורביץ: "לצד הפיקוח המקצועי שהכרחי לשמירה על בריאות הציבור, אנו מחויבים למאבק ביוקר המחייה, ולהסרת מכשולים בירוקרטיים היכן שניתן. אחרי הרבה שנים שמנסים לקדם זאת, מוביל כעת משרד הבריאות את המהלך החשוב שיביא להורדת מחירים, וזה יורגש ממש בכיס של כל אזרח. אנו בוחנים גם אימוץ רגולציות בינלאומיות נוספות לצד ביטול רשמיות של תקני מזון נוספים, והכל במטרה לאפשר זמינות והנגשה של מוצרי מזון בעלויות נמוכות, מבלי להתפשר על בריאות הציבור".

יו"ר רשות האסדרה יואל בריס: "התאמת הרגולציה בתחום המזון חשובה ותקדימית. יישום המהלך יפחית את הרגולציה בענף המזון באופן משמעותי ויתרום למאבק שלנו להורדת יוקר המחיה בישראל. אני מודה לאגף המזון במשרד הבריאות, לאגף התקציבים במשרד האוצר, למשרד הכלכלה על אגפיו ולכלל השותפים על העבודה המאומצת בקידום הרפורמה בייבוא מזון, לטובת הצרכן הישראלי".

ההסכמות שהתקבלו לגבי 127 תקני המזון הישראלים, הן:

1. ליבואנים - תבוטל רשמיות של 97 תקנים מלאים החל מתאריך 1.1.2023.

2. ליצרנים הישראלים – תבוטל לחלוטין רשמיות של 97 תקנים בארבע פעימות, עד לתחילת שנת 2026 באופן הבא:
- 60 תקנים יבוטלו לחלוטין בתאריך 1.1.2023.
- 21 תקנים יבוטלו לחלוטין בתאריך 1.1.2024.
- תקן אחד יבוטל לחלוטין בתאריך 1.1.2025
- 15 תקנים יבוטלו לחלוטין בתאריך 1.8.2026.

3. באופן כמעט מלא יבוטלו 19 תקנים: למעלה מ-80% מסעיפי התקנים בתאריך 1.1.2023, הן ליבואנים והן ליצרנים.

4. לצד השמירה על רשמיות התקן הישראלי תמליץ הוועדה על אימוץ תקנים אמריקאים ואירופאים ביחס ל-4 תקנים: דבש, שמן זית, קפה נמס וקפה קלוי, באופן שיאפשר ליבואנים וליצרנים מקומיים לבחור באיזה תקן לעמוד. המהלך כפוף לתיקוני חקיקה.

5. עבור 13 תקנים הנוגעים לשימורים מתחייב משרד הבריאות לפעול לתיקון חוק המזון עד ה-1.1.26 באופן שיאפשר אימוץ רגולציה אירופאית לגביהם. במידה ולא יתאפשר לפעול באמצעות תיקון חוק המזון, יבחן משרד הבריאות אם ניתן להוסיפם לתוספת הרביעית לחוק התקנים ומשרד הכלכלה יבחן את האפשרות להכללתם בתוספת זו.

ראש הממשלה לפיד סיכם: ''מה שאתם רואים פה זו מהפכת התקנים שנכנסה היום לתוקף. זה רק חלק קטן מ-97 מוצרים שמה-1 לינואר המחירים שלהם ירדו. נכון ישראלים תמיד חוזרים ואומרים: 'למה בברלין זה יותר זול?' כי בברלין יש תקנים אירופאים והם יותר זולים. אז הבאנו אותם לארץ. היום עברה החלטה דרמטית - מהראשון בינואר מה שטוב שם, טוב גם פה והמחירים ירדו".