מנסור עבאס וחברי רע"מ
מנסור עבאס וחברי רע"מצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת הבחירות המרכזית תקיים מחר (חמישי) את הדיונים בבקשות לפסילת רשימות לכנסת הבאה. בין השאר תידון גם דרישת פורום 'בוחרים בחיים' של משפחות שכולות לפסול את רע"מ מלהתמודד לכנסת.

דבורה גונן, אמו של דני הי"ד, מראשי הפורום, מסבירה את מניעי הדרישה ומתייחסת לסיכוי שהדרישה תיענה בחיוב: "הבאנו הוכחות מוצקות לכך שרע"מ מממנת טרור", היא קובעת ומדגישה: "אנחנו מתנגדים לרע"מ גם בבחירות הקודמות. התנגדנו לכך מהיום הראשון".

"כל אזרח במדינה צריך לחשוש מכך שרע"מ תמשיך לשבת בממשלה מתקציב הממשלה", אומרת גונן ומזכירה את המחקר הרחב של הפורום וממנו עולה כי "יש לרע"מ כבר תשתיות להעברת הכספים לתמיכה בארגונים תומכי טרור או במחבלים ומשפחותיהם".

"בלי קשר לימין ושמאל, אין אזרח בישראל שרוצה שכספי המיסים ילכו לתמיכה בטרור", היא אומרת ומבהירה כי לא מדובר בהעברת כספים לארגוני צדקה מוסלמיים כאלה ואחרים אלא לתמיכה ברורה בארגוני טרור. "ראינו איך העמותות מתארגנות. יש לנו מחקר ענק שמגלה איך כספי משלמי המסים מימנו את הפיגוע הבא. אנחנו לא רוצים להיות במקום הזה".

בדבריה מציינת גונן כי לא חדש שמנסור עבאס מדבר בשני קולות, בקול אחד אינו מתנגד לקיומה של ישראל, אך בקול אחר הוא תומך במחבלים. היא מזכירה בהקשר זה את עמותת 'סיוע 48' שמעבירה מיליונים לארגוני טרור. "העמותה הזו היא עמותה שרע"מ משתמשים בה להלבנת כספים, ודרכה הם גם תומכים במשפחות של שאהידים תחת הכותרת של סיוע לנזקקים. כלומר שיש מחבל שרצח יהודים ורע"מ ממנת את המשפחה שלו. יש הרבה דוגמאות כאלה".

"בממשלה הובטח שהכספים שמועברים יהיו תחת השגחה, שיקפידו שהכספים יגיעו לכל מי שהובטחו להם כספים, אבל לא עוקבים אחרי הכספים ולא בודקים לאן הם מגיעים. רע"מ פתחה הרבה עמותות וחברות קש ללא מעקב. העמותות האלה נפתחו סביב הכניסה שלהם לקואליציה, וכל מה שהעמותות הללו עושות זה להעביר את הכסף ליעד שאנחנו לא רוצים שהוא יגיע אליו".

"אני לא גזענית ולא נגד ערבים, אבל אני לא רוצה שכסף יממן טרור", אומרת גונן וכשאנחנו שואלים אם הפעם יש סיכוי שהפסילה תתקבל על ידי ועדת הבחירות המרכזית, בניגוד למערכות בחירות קודמות, היא משיבה: "אני רוצה להעביר מסר חד וברור לכל חבר כנסת שמגדיר את עצמו ציוני ומרים ידו כנגד הבקשה הזו. אני רוצה לומר לאותו חברת כנסת, אתה שהרמת יד נגד בקשת הפסילה שלנו, הדם של הנרצח בפיגוע הבא גם על הידיים שלך, ולא משנה מאיזו מפלגה הוא. אנחנו נפרסם מי הצביע בעד ומי נגד ונבוא איתם חשבון".

נזכיר כי בדרישה שהגיש הפורם על ידי עורכי הדין אסף תכלת וערן בן ארי, הוזכרו עיקרי המחקר של מחלקת המחקר של הפורום. המחקר, נטען בבקשת הפסילה "העלה שורה ארוכה של ממצאים חמורים נגד רע"מ. "אנו דנים בראש ובראשונה במעשים, תמיכה חומרית בסכומים עצומים של חברי רע"מ וגורמים הקשורים לה בכורמי טרור, תמיכה אשר לא ניתן לתת לה כל פרשנות סבירה מלבד הזדהות מוחלטת עם המאבק המזוין של ארגוני טרור – באופן המצדיק את מניעתם מהתמודדות בבחירות ובהתאם לחוק היסוד."

בין יתר הדוגמאות שמובאות בעתירה לתמיכה של רע"מ בטרור, כוללת העתירה הוכחות לכאורה לקשר הבלתי ניתן לניתוק בין "הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית בפלסטין 1948" לבין רע"מ המשמשת כזרוע הפוליטית של התנועה. עוד בעתירה, נחשפת פעילותה של עמותת 'סיוע 48', המשמשת לכאורה כזרוע הביצועית והפיננסית העיקרית של התנועה האסלאמית.

העתירה קובעת כי "עמותת סיוע 48 הנשלטת לחלוטין על-ידי התנועה האסלאמית ומקיימת פעילות בסדר גודל של מאות מיליוני שקלים, נטען בעתירה, "תומכת במאבק המזוין של ארגון חמאס במדינת ישראל". כל זאת, בזמן שנציגיה משובצים ברשימת רע"מ לכנסת הבאה – לרבות מנכ"ל העמותה".

"התמיכה של העמותה בטרור החמאסי מתבטאת, בין היתר באמצעות השתתפות ראש המשרד החמאסי, ראזי חמד, בכנס פתיחת סניף עמותת סיוע 48 בעזה; חלוקת כספים למשפחות מחבלים הרוגים ופצועים, כפי שהודה שחור על גבי לבן מנכ"ל העמותה המועמד כאמור גם ברשימת רע"מ לכנסת; תמיכה בעמותות 'צדקה' ביהודה ושומרון, שנכללות ברשימות ההתאחדויות הבלתי מותרות של המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור; תמיכה בעמותת 'אל וויאם' שמתפקדת כזרוע ביצוע של ארגוני הצדקה של חמאס, וכן קשרים עם גופים שהוכרזו כגופי טרור על-ידי שר הבטחון כמו 'מוסלם עיד', 'IHH', ארגון הצדקה הקטארית ועוד".

נוסף לכל אלה, נחשפים בעתירה ובדו"ח עליו היא מבוססת חומרים בלעדיים וראיות חדשות על כספים ציבוריים שמוזרמים לעמותת סיוע 48 ומשם לפעילות טרור, וכן פעילות של ראשי התנועה האסלאמית להקמת חברות מסחריות שישיגו כספים ממשלתיים – כמו למשל בפרויקט פריסת הסיבים – ולפי החשד עלולים לזלוג לידי גופי טרור באמצעות פעילות מפלגת רע"מ בכנסת ובממשלה.