חקלאים שחזרו לעבוד בשדות אחרי השמיטה
חקלאים שחזרו לעבוד בשדות אחרי השמיטהצילום: דרור דותן

דורון לוי, בעל עסק גינון, שמר לראשונה השנה שמיטה בחייו. בפוסט מרגש שפרסם ברשת, משתף דורון את הקוראים באתגר של גנן לשמור שמיטה, על הפרויקטים שהתבטלו, על הניסיון בפרנסה ועל הסיוע של מכון התורה והארץ במתן פתרונות וליווי לגננים.

"לפני שנה וחצי לקוחה יקרה שלי בשם חשי ספרה לי על השמיטה. תמיד ידעתי שיש לנו שמיטה כל 7 שנים אבל לא הבנתי כמה זה מצווה חשובה וכמה זה עושה טוב וחשוב לאדמה של ארץ ישראל", פתח דורון את הפוסט.

"התחלתי לשאול חברים מה זו שמיטה והם ספרו לי שזו השנה בה הם הרוויחו הכי הרבה ושאחריה הייתה להם ברכה גדולה בעסק. חיפשתי רבנים שאוכל לשאול אותם מה מותר ומה אסור לעשות בשמיטה והגעתי למכון התורה והארץ. רבני המכון עזרו בכל דבר וכל שאלה שהייתה לי", שיתף.

לוי פרט על האתגר הכלכלי אתו התמודד בשל שמירת מצוות השמיטה: "כל שבוע דחיתי מעל 10 טלפונים שרצו עבודה ולא יכולתי לעשות בגלל השמיטה והרבה פרויקטים התבטלו לי השנה. עמדתי בניסיון הכי קשה בחיים שלי - זה הפרנסה שלי ושל העובדים שלי. ברוך ה' הצלחתי להתפרנס יפה השנה ולשלם משכורות לעובדים שלי. תודה לה' על כל הניסיון שארע לי השנה, תאמינו בה' ואל תדאגו מכלום".

"אני מודה לה' שהצלחתי לעמוד בניסיון בשנה הזאת ואני מפרסם את הסיפור שלי שאולי יחזק עוד אנשים ויגרום גם להם לשמור את השמיטה הבאה ולהוסיף טוב בעם ישראל", סיכם.

במכון התורה והארץ, זיהו עם הגעת השמיטה, את הצורך בליווי הגננים, ובאתגר הגדול העומד לפתחם. במכון פתחו קבוצות וואטסאפ לליווי הגננים, אליהם הצטרפו מאות גננים ואנשי מקצוע, שם זכו לליווי יומיומי בשאלות העולות מהשטח ובמתן פתרונות אשר יאפשרו להם להמשיך בעבודתם מחד, ומנגד לשמור שמיטה כהלכתה.

הרב יצחק דביר ממכון התורה סיפר: "זכינו בשנה האחרונה ללוות מאות גננים, שהתמודדו יום יום עם אתגרי השמיטה. התרגשנו בכל יום מחדש לפגוש בגיבורי הכח הללו, שהיו מוכנים לוותר על עבודות, ולא פעם הפסידו לקוחות, רק בשביל לקיים את מצות השמיטה. בשנה הבאה הכדור עובר לידיים שלנו, אנו קוראים לציבור להעסיק דווקא גננים שהקפידו לשמור שמיטה, וכך להיות שותפים איתם בקיום המצווה", קרא הרב דביר לציבור.

נזכיר כי במכון התורה והארץ שיגרו לפני מספר חודשים מכתב אל שר החקלאות עודד פורר בו ביקשו מהשר לבחון את הסדרתו של תחום הגינון בארץ, על מנת למנוע פגיעה נרחבת בגננים שומרי המסורת. לדבריהם, גננים רבים פוטרו והתחום לא מוסדר במדינת ישראל.

רבני המכון ביקשו מהשר לפעול להסדרת התחום ולמניעת אובדן פרנסה של גננים רבים מרחבי הארץ ע"י הוראה חד משמעית לעיריות שלא להחליף קבלני גינון בשנת השמיטה, כדי ששומרי המסורת לא יאבדו את עבודתם לטובת אחרים, כאשר מה שמתרחש בפועל הוא שבני מיעוטים תופסים את מקומם של שומרי המסורת בגינון הציבורי בשמיטה ולאחריה. בנוסף, הציעו רבני המכון לשר לפתוח קרן השתלמות לגננים בהשתתפות המדינה.