השופט יצחק עמית
השופט יצחק עמיתצילום: דרור סיתהכל, דוברות לשכת עורכי הדין

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט יצחק עמית הגיב בשיחות סגורות על המתקפה נגדו בעקבות ההחלטה לפסול את התמודדות עמיחי שיקלי ברשימת הליכוד.

"עושים את זה כדי להפחיד אותי כדי שאני אפסוק 'כמו שצריך'. אני תמיד אומר לשופטים - אם הם מתרשמים ממה שאומרים עליהם בתקשורת אז כדאי שלא יהיו שופטים", אמר השופט עמית.

כאמור, יו"ר ועדת הבחירות פסל את מועמדותו של עמיחי שיקלי ברשימת הליכוד לכנסת. השופט יצחק עמית נימק את החלטתו בכך ששיקלי התמהמה בהגשת הערעור על הכרזתו כפורש מסיעת ימינה, ובמשך כל התקופה שאחרי ההכרזה המשיך לפעול נגד סיעתו בהצבעות מהותיות בכנסת.

בליכוד החליטו לערער לעליון על ההחלטה וכינו אותה "אבסורדית" ו"פגיעה חמורה בדמוקרטיה". שיקלי הגיב: "ברמה המשפטית העוול פה זועק עד שמי שמיים. אני חושב שאם אנחנו רוצים דוגמא מובהקת לפוליטיזציה של שופטי עליון - היום השופט יצחק עמית הוכיח שהוא פוליטיקאי בגלימה וההחלטה שלו היא שערורייתית, אנטי מוסרית, פוליטית מא' ועד ת'".

נציין כי יו"ר ועדת הבחירות אישר לח"כ עידית סילמן להתמודד ברשימת הליכוד לכנסת. מי שהגישה את הבקשה לפסילת שיקלי היא סיעת מרצ שטענה כי יש לפסול את מועמדותו משום שוועדת הכנסת הכריזה עליו כפורש, וכי "חבר כנסת שפרש מסיעתו ולא התפטר מכהונתו סמוך לפרישתו, לא ייכלל, בבחירות לכנסת שלאחריה, ברשימת מועמדים שהגישה מפלגה שהיתה מיוצגת על ידי סיעה של הכנסת היוצאת".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) הגיב לפסילת שיקלי ואמר: ''עמיחי שיקלי היה צדיק בסדום, היחיד ממפלגת ימינה שהיה נאמן לאורך כל הדרך למצביעים ולערכי הימין ובהחלטה אבסורדית נפסל. השופט עמית המשיך את המהלך המקומם שיזמו איילת שקד ובנט בהכרזה עליו כפורש. מאוד מקווה שהצדק ייעשה ושיקלי יוכל לרוץ ולהיות שותף בעז"ה בחזרת המחנה הלאומי לשלטון''.

ח"כ איתמר בן גביר מ'עוצמה יהודית' הגיב לפסילת שיקלי ותקף את יו"ר ועדת הבחירות, ''הטיעון המרכזי של השופט עמית הוא ששיקלי לא התפטר מהכנסת מיד אחרי שהוכרז כפורש אלא רק 78 ימים אחרי. מעניין, ב-2005 שמעון פרס ודליה איציק פרשו מהעבודה לקדימה, והתפטרו מהכנסת רק 45 ימים אחרי. אבל מה, שם דווקא השופטת דורית בייניש קבעה ש-45 ימים זה ממש צמוד לפרישה. בקיצור, הכל מפוזיציה''.

שר המשפטים גדעון סער (המחנה הממלכתי) גיבה את ההחלטה של השופט עמית והדף את הביקורת מימין. ''מקהלת האופוזיציה המשתלחת בשופט עמית בשל החלטתו בענין שיקלי היא עדות נוספת לנסיון השיטתי והברוטלי לאלף את מערכת המשפט לתת אך ורק החלטות המשרתות אותם. החוק שהכנסת עצמה חוקקה - לא מעניין אותם. עצמאות הרשות השופטת בסכנה ברורה ומיידית אם לגוש מפלגות נתניהו יהיה רוב בכנסת הבאה'', כך סער.