חובות
חובותצילום: ISTOCK

להיות בעלי חוב זה לא דבר נעים במיוחד. להיות חייבים סכומי כסף גדולים זה דבר עוד פחות נעים.

כיום, כל אחד עלול לשקוע בחובות – הגישה הרחבה לכרטיסי האשראי ושירותי הבנק בתחום זה – הם פיתוי מתוק. הרי בעלות על הכרטיס פותחת בפנינו הרבה יותר אפשרויות – אין צורך לחכות למשכורת, אין צורך להפריש כסף... ניתן פשוט לשלם על הקנייה או על הבילוי באמצעות כרטיס האשראי ולאחר מכן לשלם בהדרגה.

כפי שאומרים בפרסומות רבות, זוהי אפשרות להשתמש במוצרים או בשירותים החל מהיום ולשלם עליהם רק מחר. למעשה, מספיק בסך הכול להיות חייבים לבנק, והמצב יוצא מכלל שליטה. חוסר היכולת לשלם וגידול החוב מעיקים לחלוטין ומביאים איתם דיכאון ואף בעיות בזוגיות .

עם זאת, לא כדאי להתאבל ולהתייאש מוקדם מדי - הרי אם נעניק היום תשומת לב לבעיה, נוכל לפתור אותה יחסית מהר. העיקר, להתייחס לפיתרון הבעיה ברצינות המתאימה.

לתרומת פדיון כפרות לארגון מקימי לחצו כאן

להתחלה, יש להחליט למען עצמכם מה בדיוק אתם מתכוונים לעשות, מה תהיה התוכנית שלכם, וכיצד תצעדו לקראת מטרתכם? לא כדאי להתמהמה – בזמן העיכוב החובות שלכם רק יגדלו. לחלוק עם מישהו בבעיה שלכם לא יהיה מיותר כלל וכלל. זה יכול להיות בן משפחה שלכם או חבר קרוב. כאשר יש לכם תמיכה, יהיה קל יותר לעבור את הזמנים הקשים ולהתמודד עם החובות שלכם.

הצעד הראשון לקראת השחרור מהחובות יהיה ההודאה על הסכום אותו אתם באמת חייבים ואלו אחוזים אתם צריכים לשלם מדי חודש תמורת החוב. המצב יכול להיראות מדכא, ובכל זאת כדאי להכיר אישית את האויב – והוא כבר לא יראה מפחיד כל כך. פשוט יהיה לכם ברור כמה ולמי אתם חייבים לשלם מדי חודש.

כדאי מאוד לברר האם יש לכם אפשרות להשיג מהבנק הורדה באחוזים של התשלומים תמורת החובות שלכם. אם רק קיימת הזדמנות כזו, אסור לסרב לה – זה יכול לשפר את המצב באופן משמעותי ולצמצם את התשלומים אשר אתם חייבים לבצע.

יש היגיון בלנסות להרוויח כסף נוסף – הוא לעולם לא יהיה מיותר, במיוחד אם יש לכם חוב כלפי מישהו. יש לכם דיסקים ישנים של סרטי DVD , בגדים שאתם לא לובשים, אוספים מהם אתם מוכנים להיפרד? תמכרו אותם באומץ! דיסקים של DVD יכולים לעניין קונים במכירות פומביות באינטרנט, חנות ליד שנייה תקנה מכם את הבגדים ואספנים כפייתיים, יתכן מאוד, יביעו עניין באוסף החיילים מימי הילדות שלכם. אם יש לכם בבית פריטים כלשהם אשר לא מביאים אף תועלת מעשית, אל תפחדו להיפטר מהם – זה יסייע לכם לתקן את המצב שנוצר.

על מנת להיפטר במהירות האפשרית מהחובות הישנים ולא ליצור חדשים, אתם חייבים לשכוח מקיומם של כרטיסי האשראי. תחביאו אותם כמה שיותר רחוק, תלמדו לחיות בלעדיהם. אם אתם לא מסוגלים לקנות לעצמכם משהו ללא כרטיס הפלסטיק היקר – אל תקנו! אתם פשוט מאוד לא מסוגלים להרשות זאת לעצמכם כרגע.

תשתדלו, אף לתקופה מוגבלת, לחיות באופן חסכוני. חשוב לחיות תוך בהידוק של החגורה שלכם. ובהכרח הימנעו מאותם מקומות בהם הפיתוי לבזבז כסף רב הוא גדול, כמו מסעדות, וביגוד חדש שלא נצרך.

אם נתחבא מפני הבעיה, היא לא תיעלם. בנוסף לכך, ככל שתתחילו לשלם את החובות מוקדם יותר, כך תיפטרו מהם מהר יותר. והניסיון המר ילמד אתכם לא ליפול לבור הזה פעם נוספת.

ואם נשליך את הנ"ל על הימים האלה – ימי הרחמים והסליחות – אז המסר הוא די ברור.

לכולנו "חובות" שהצטברו במהלך השנה האחרונה (שנים אחרונות), והמלך נמצא בשדה ומחכה שנבוא "להסדיר את החובות". הצעד הראשון , וכפי שמופיע אצל הרמב"ם , הוא ההודאה שיש לנו חובות , ועם זאת, באים לבקש "הנחה בריבית ובתנאי ההחזר".

השלב השני הוא בניית תוכנית לעתיד, איך באמת חושבים שנהיה טובים יותר ובע"ה, ובוודאי נשתדל לא ליצור חובות חדשים, ואת הישנים לנסות לסלק כמה שיותר וכמה שיותר מהר.

השלב הבא הוא השלב שבו עושים "חשבון נפש", איך הגענו למצב הזה , ויחד עם זה קבלת החלטות איך במהלך השנה הקרובה נשנה את כללי ההתנהגות שלנו. ואז נוכל לגשת לשלב האחרון שבו נתוודה ונקבל על עצמנו לא לשוב על אותן טעויות שעשינו במהלך השנה האחרונה (שנים אחרונות). ובמידה וזקוקים לעזרה בתהליך, אז מוזמנים ליצור איתנו קשר במספר 2835*

שנזכה כולנו בע"ה להיות נקיים מד' ומישראל , ליהנות מפרי עמלינו ולא נצטרך לא למתנת בשר ודם ולא להלוואתם וכפי שכתוב במסכת אבות: "איזהו עשיר ? השמח בחלקו."

לשנה טובה תיכתבו ותיחתמו לחיים טובים ומאוזנים (בכל המובנים)

גדליה גובר – יועץ לכלכלת המשפחה – מקימי השער לכלכה נבונה.

לתרומת פדיון כפרות לארגון מקימי לחצו כאן