יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: רויטרס

ראש הממשלה יאיר לפיד נשאל בראיון ל"מקור ראשון" על מה היה מבקש סליחה ומתחרט, ברוח עשרת ימי תשובה.

"גם כשטעיתי – וטעיתי בחיי – התכוונתי לטוב", השיב לפיד. "אני אדם שמתכוון לטוב. לא אעייף אותך בפזמון הפוליטי, שאני מתנצל בפני משפחתי שלא הקדשתי להם יותר זמן. כל פעם שאני מקדיש להם זמן הם מאבדים סבלנות אליי מיד, אז עדיף שאהיה פה".

לפיד נשאל האם ירצה להתנצל על הביטוי "כוחות האופל" וענה "דיברתי על חבורת בן־גביר, אפילו לא דיברתי על סמוטריצ'ים. היה לזה הקשר, והסברתי את זה שלוש פעמים. הייתי מאוד מדויק. אלה דברים שמסכנים בעיניי את מדינת ישראל. זה לא הימין, זה לא הליכוד, זאת חבורה ספציפית שבעיניי מסוכנת מאוד".

ראש הממשלה סיפר: "שני הבנים שלי גמרו את מערכת החינוך, ומעולם לא ראו דף תלמוד. אני הראיתי להם. זה עניין אותם. אפילו ישבנו פעם עם רות קלדרון, והיא הסבירה להם איך זה כתוב, למה זה כתוב מסביב. זה נורא, כמובן, זה אבסורד גמור שמישהו יכול לגמור מערכת חינוך במדינה יהודית בלי לדעת איך נראה דף תלמוד. זה קשור גם לאופן שמלמדים פה תנ"ך. אותי לא מפחיד שזה יהפוך להדתה. אלו פרנויות שאני לא שותף אליהן. אז הייתי מחזק את לימודי היהדות בחינוך הממלכתי. הזהות היהודית של מדינת ישראל, בעיניי, היא חלק מהזהות שלי".

מה יהודי בעיניך? "הבן שלי התחתן כשיאיר ניצני שימש רב, אבל הוא עמד מתחת לחופה, שבר את הכוס ואמר 'אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני. תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרכי'. בעיניי זה היה רגע מאוד יהודי".

סקר מנדטים של מכון פאנלס פוליטיקס בהנהלת מנחם לזר, שנערך עבור "מעריב־סופהשבוע" עולה כי אילו היו הבחירות מתקיימות היום, גוש נתניהו היה נחלש במנדט אחד ויורד ל־59 מנדטים, ואילו גוש מתנגדי נתניהו היה עולה במנדט לכדי 57 מנדטים.

הליכוד בראשות בנימין נתניהו יורדת בסקר מ־33 ל־31 מנדטים. מנדט אחד עובר למפלגת הציונות הדתית-עוצמה יהודית בראשות בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר, שעולה מ־12 ל־13 מנדטים, ועוד כמנדט זולג למחנה הממלכתי בראשות בני גנץ וגדעון סער, שעולה אף היא מ־12 ל־13 מנדטים. יש עתיד יציבה עם 24 מנדטים.

ש"ס בראשות אריה דרעי שומרת על מעמדה כרשימה החמישית בגודלה עם 8 מנדטים, ואחריה יהדות התורה בראשות משה גפני - יציבה עם 7 מנדטים.

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן מתחזקת במנדט ועולה ל־6 מנדטים. העבודה בראשות מרב מיכאלי מאבדת מנדט ויורדת ל־5 ומשתווה בכך למספר המנדטים של מרצ. בתחתית נמצאת חד"ש־תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי, שמקבלת 4 מנדטים, כמו רע"ם בראשות מנסור עבאס.

מתחת לאחוז החסימה - הבית היהודי בראשות איילת שקד, שהתחייבה לרוץ עד הסוף והכחישה קיום משא ומתן על פרישה מהתמודדות. היא נחלשת ויורדת מ־2% בסקר הקודם ל־1.9% בסקר הנוכחי.

לעומתה, מפלגת בל"ד בראשות סמי אבו שחאדה, שאתמול נפסלה מהתמודדות על ידי ועדת הבחירות המרכזית, אך בכוונתה לערער לבית המשפט העליון - מתחזקת ועולה מ־1.2% ל־1.6%.

חופש כלכלי בראשות אביר קארה עולה ל־1%. גם המפלגה הכלכלית בראשות פרופ' ירון זליכה עולה מ־0.5% בסקר הקודם ל־1% בסקר הנוכחי. סוגרת את הרשימה מפלגת צעירים בוערים בראשות הדר מוכתר, שמתרסקת מ־0.7% ל־0.4% בלבד.

אם נתניהו לא יצליח להגיע ל־61 מנדטים התומכים בממשלה בראשותו הציבור נוטה מעט יותר לראות את לפיד כמתאים לראשות הממשלה עם 35%, לעומת 27% הרואים את גנץ כמתאים. 38% לא יודעים. תומכי נתניהו נוטים יותר לגנץ ואילו מתנגדי נתניהו ברובם רואים את לפיד כמתאים יותר (68% לעומת 23% לגנץ).