נשיא צ'ילה גבריאל בוריץ עם שגריר ישראל בצ'ילה גיל ארציאלי
נשיא צ'ילה גבריאל בוריץ עם שגריר ישראל בצ'ילה גיל ארציאליצילום: רויטרס

נשיא צ'ילה גבריאל בוריץ קיבל ביום שישי את כתב האמנה של שגריר ישראל בצ'ילה גיל ארציאלי, כשבועיים לאחר שסירב לעשות זאת במחאה על פעילות צה"ל ביהודה ושומרון.

השגריר ארציאלי סיפר בתום הפגישה כי "היא היתה נעימה, הרגשתי שמקבלים אותי בברכה. דיברנו על המזרח התיכון, על זכויות אדם אבל יותר מכול דיברנו על שמירה על היחסים בין המדינות. אנחנו ממשיכים הלאה".

בוריץ ידוע כמי שעוין את מדינת ישראל, מתנגד לשליטתה ביהודה ושומרון ולפעילות צה''ל בשטחים הללו.

בחודש שעבר, לאחר דחיית טקס קבלת כתב האמנה, מקורות דיפלומטיים אמרו כי סירובו של הנשיא בוריץ' נבע מפעולות צה"ל באיו"ש במהלכן נהרג מחבל פלסטיני בן 17. השגריר ארציאלי אמר אז כי "המצב מאוד לא נוח, אך אני יהודי וישראלי, והעם שלי עבר מצבים גרועים יותר ב-4,000 השנים האחרונות. נתגבר על התקרית הזו, עבור צ'ילה, ישראל ויחסי המדינות".

סגן שר החוץ עידן רול הוסיף וטען אז כי "התנהגותו של נשיא צ'ילה מהווה הפרה בוטה של ההתנהלות הדיפלומטית המקובלת בין מדינות ידידות. התנהגות זו מעיבה על היחסים ללא צורך וללא הצדקה".

בעקבות דחיית הטקס ישראל הביעה מחאה רשמית וזימנה את שגריר צ'ילה בארץ לשיחת נזיפה, ולאחר שורת התנצלויות, בהן של תת שרת החוץ, בוטלה השיחה. שרת החוץ של צ'ילה אנטוניה אוריחולה התנצלה בפני הנשיא יצחק הרצוג כשנפגשו בהלווית המלכה אליזבת' בבריטניה.