דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמןIsrael National News

ההסכם הנרקם בין ישראל ללבנון על הגבול הימי של שתי המדינות זוכה לביקורת גם מחברינו בארצות הברית.

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דיוויד פרידמן, סיפר כי "במשך שנים ניסינו להביא להסכם בין ישראל ולבנון על שדות הגז הימיים הנמצאים במחלוקת. התקדמנו מאוד בתהליך עם 55%-60% מהשטח ללבנון ו45%-40% לישראל. אף אחד לא דמיין לתת 100% ללבנון ו-0% לישראל. אשמח מאד להבין איך הגענו למצב הזה".

הסנאטור הרפובליקני מטקסס, טד קרוז, אמר: "‏אני מוטרד מאוד מכך שפקידי ממשל ביידן לחצו על בעלת בריתנו ישראל למסור את שטחה לארגון הטרור חיזבאללה, שבשליטת איראן. זה נושא נוסף לחקירת הקונגרס הרפובליקני הבא".

גורם מדיני בכיר בירושלים התייחס אתמול (ראשון) להסכם הגבול הימי עם לבנון, ואמר כי קו הגבול הימי, שעובר ממערב לראש הנקרה ולאורך של 5 ק"מ עם רצועת מצופים שישראל פרסה בעבר, יעוגן בהסכם ויקבל לראשונה הכרה בינלאומית.

לדברי הגורם, גם ארה"ב לא הכירה בעבר בקו זה, שנצפה ונשלט מהחוף של שתי המדינות ונקבע חד-צדדית על-ידי ישראל. הוא הוסיף כי "לבנון לא קיבלה את כל מה שרצתה, כי עובדה שלאורך שנים ארוכות של מו"מ הם דרשו בתוקף את הקווים הדרומיים יותר של המים הכלכליים בין שתי המדינות".

נתניהו: "ללפיד אין מנדט למסור שטחים של ישראל"דוברות

באופוזיציה תקפו בחריפות את ההסכם. יו"ר הליכוד בנימין נתניהו טען כי "לפיד נכנע באופן מביש לאיומים של נסראללה. הוא נותן לחיזבאללה שטח ריבוני של מדינת ישראל עם מאגר גז ענק ששייך לאזרחי ישראל. הוא עושה את זה ללא דיון בכנסת ובלי משאל עם. ללפיד אין מנדט למסור למדינת אויב שטחים ריבוניים ונכסים ריבוניים ששייכים לכולנו. אם המחטף הלא חוקי הזה יעבור, הוא לא יחייב אותנו".

בתגובה לדברי נתניהו אמר ראש הממשלה לפיד: "נתניהו, 10 שנים נכשלת בניסיון להביא את ההסכם הזה, לפחות אל תפגע באינטרסים הביטחוניים של ישראל ותסייע לחיזבאללה בהודעות חסרות אחריות". יו"ר המחנה הממלכתי, שר הביטחון בני גנץ, הגיב אף הוא: "ביבי, אל תפריע. רק שיקולים פוליטיים חסרי אחריות מובילים אותך. אנחנו נמשיך לדאוג לאינטרסים המדיניים, הביטחוניים והכלכליים של מדינת ישראל באחריות ובממלכתיות".

"יותר מעשר שנים ישראל ניסתה להגיע לעסקה הזו", אמר אתמול לפיד בפתח ישיבת הממשלה. "ביטחון הצפון יחוזק, אסדת כריש תפעל ותפיק גז, הכסף ייכנס לקופת המדינה והעצמאות האנרגטית שלנו מובטחת. זוהי עסקה שמחזקת את הביטחון הישראלי ואת הכלכלה הישראלית. אין לנו התנגדות לפיתוח מאגר גז לבנוני נוסף, שממנו נקבל כמובן את התמלוגים המגיעים לנו. מאגר כזה יחליש את התלות הלבנונית באיראן, ירסן את חיזבאללה ויביא ליציבות אזורית".

ככל הידוע, ההצעה שנרקמה בתיווך אמריקני תאפשר ללבנון לשלוט על מאגר הגז קאנא - וישראל תבקש לקבל תמלוגים מהמאגר. יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אמר על ההסכם המתגבש כי "לפיד נכנע טוטלית לאיומי חיזבאללה ומוכר במחטף ובחוסר סמכות נכסים טריטוריאליים וכלכליים גדולים של מדינת ישראל לארגון טרור ששולט במדינת לבנון. אני קורא לחבריי ראשי המחנה הלאומי להודיע רשמית שההסכם הזה לא יחייב אותנו ולא יכובד על ידינו כשנחזור בעזרת השם לשלטון".