השחמטי האוקראיני שהיה בישראל יגיע שוב
השחמטי האוקראיני שהיה בישראל יגיע שובצילום: האיגוד הישראלי לשחמט

בעוד פחות מחודשיים תתקיים בארץ אליפות העולם בשחמט ו-9 מדינות כבר אישרו את הגעתן לאליפות היוקרתית.

בעוד רוסיה הושעתה מהתחרות בשל הלחימה המתמשכת באוקראינה ופלישתה למדינה השכנה, מי שתגיע לתחרות היא דווקא אוקראינה.

למרות הפלישה הרוסית לשטחה והמלחמה שנמשכת מאז פברואר האחרון, האוקראינים יגיעו ארצה לתחרות היוקרתית ויעשו זאת הודות לתרומה כספית של משה שלו, נציג ישראל בהתאחדות השחמט העולמית.

שלו, נציג ישראל בהתאחדות השחמט העולמית הינו בעל חברת נסיעות ותרומה כספית של האיגוד הישראלי הבטיחה את הגעת המשלחת האוקראינית ארצה, זאת בזמן שרוסיה לא תיקח חלק באליפות בו נציגיה נחשבים למובילים בעולם והיו פייבוריטים ברורים לזכות בתחרות שתתקיים בישראל.

מי שכבר כעת הבטיחו את מקומן בתחרות, מלבד ישראל, אלו עוד 9 מדינות, כולל אוקראינה, ביניהן המדורגת במקום הראשון בעולם - ארה"ב.

גם נבחרת סין, שלא שולחת כמעט משלחות לתחרויות בינ"ל בתקופה האחרונה בשל התפרצות קורונה נוספת במדינה, נענתה להזמנת האיגוד הישראלי ותגיע ארצה אך בסגל מצומצם.

כעת מחכים באיגוד הישראלי לאישור של שתי מדינות נוספות שישלימו את זהות הנבחרות שיאיישו את האליפות היוקרתית, כאשר אחת מהמועמדות להגיע היא נבחרת מרוקו.

בזכות הסכמי אברהם והקשרים הספורטיביים הקיימים עם ישראל בענפי הספורט השונים, כשרק לפני שלושה חודשים קיימה נבחרת הנשים בכדורסל משחק ראווה היסטורי ברבאט ואילו נבחרת הנשים בכדוריד תפגוש את מקבילתה ממרוקו לצמד מפגשי ידידות בחודש נובמבר, באיגוד השחמט הישראלי מקווים להצליח גם לפגוש את נבחרת מרוקו בטורניר עולמי יוקרתי.

בכל מקרה, ישראל תעשה היסטוריה כאשר מעולם אותה מדינה לא זכתה לארח שתי אליפויות עולם שונות, וישראל תעשה היסטוריה, לאחר הצלחת אירוח אליפות העולם לנכים.

בשלב הראשון של התחרות הנבחרות יחולקו לשני בתים ויקיימו משחקים בפורמט מהיר יחסית למשחק הרגיל - 45 דקות למשחק על מנת להשלים שני משחקים ביום.

האליפות, כאמור, תתקיים בין התאריכים 19-26.11 בירושלים, כאשר משרד התרבות והספורט בהובלת השר חילי טרופר והשר לענייני ירושלים ושר השיכון - זאב אלקין נתנו רוח גבית לקיום האירוע בישראל גם ברמה התקציבית.