אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום (שני) להעלות את הריבית ב-0.75 נקודות האחוז לרמה של 2.75%.

בבנק ישראל אומרים כי האינפלציה בישראל מצויה מעל הגבול העליון של היעד, ועומדת בשנים-עשר החודשים האחרונים על 4.6%. האינפלציה נרשמת במנעד רחב של סעיפי המדד.

במשק הישראלי נמשכת פעילות כלכלית איתנה ושוק העבודה מוסיף להיות הדוק ומצוי בסביבת תעסוקה מלאה. האינדיקטורים לפעילות במשק ממשיכים גם הם להעיד על פעילות מוגברת ורמת התוצר גבוהה מהמגמה שהייתה חזויה בטרם משבר הקורונה.

''הציפיות לאינפלציה לשנה הראשונה, שוהות בסביבת הגבול העליון של היעד. הציפיות משוק ההון לשנה השנייה ואילך מצויות בתוך תחום היעד'', מוסיפים בבנק ישראל ומספרים כי מאז החלטת המדיניות האחרונה, השקל בלט בחולשתו כשנחלש מול הדולר ב-8%, מול האירו ב-6.2% ובמונחי השער האפקטיבי ב-5.9%.

חטיבת המחקר בבנק עדכנה את תחזיתה ומעריכה שהתוצר יצמח בשנת 2022 בשיעור של 6% ובשנת 2023 בשיעור של 3%. שיעור האינפלציה צפוי להסתכם בשנת 2022 ב-4.6% ובשנת 2023 הוא צפוי לרדת ל-2.5%.

מחירי הדירות עלו בשנים-עשר החודשים האחרונים ב-17.9%, קצב גבוה באופן משמעותי בהשוואה לקצב של השנים האחרונות. קצב העלייה החודשי של מחירי השכירות התגבר, ואלו עלו באוגוסט ב-0.8%.

עוד אמרו בבנק ישראל כי משבר האנרגיה באירופה והמלחמה המתמשכת באוקראינה, האינפלציה הגבוהה וההידוק המוניטרי, וההאטה בסין מובילים להתמתנות בפעילות הכלכלית בעולם.

בארגון 'פעמונים' התייחסו להעלאת הריבית היום והמליצו למשפחות ''לבדוק היטב את ההשפעה על גובה החזרי המשכנתא והלוואות שלקחו (ובעיקר אלו צמודי מדד) ולשנות את התקציב המשפחתי בהתאם. זה אומר לצמצם את ההוצאות כדי לעמוד בהחזרים או להגדיל הכנסה.

''צריך לזכור שהאירוע של הריבית ועליית המחירים, הם אירוע מתמשך ולא חד פעמי. כבר חווינו עליית ריביות וכמובן עליית מחירים של חשמל, דלק ומזון וצריך לשים לב שכנראה צפויים לנו עליית מחירים וריבית נוספת בחודשים הקרובים. על משקי הבית, להתאים עצמם למצב החדש בו הכסף שלנו קונה פחות ונצטרך לוותר על מוצרים או שירותים שונים, כדי שנוכל לעמוד בהוצאות השונות''.

עוד אמרו בפעמונים: ''אנו ממליצים למשפחות לוודא שלא מוציאים יותר מההכנסות, כי המחיר של המינוס והלוואות יהיה יקר יותר ממה שהיה עד היום ומזמינות כל מי שמנהל משק בית לפנות לסיוע ולליווי כלכלי מפעמונים".