הסטודנטיות שלמדו את פיוטי הסליחות
הסטודנטיות שלמדו את פיוטי הסליחותצילום: אתנחתא

בימים אלה נערכת במרכז 'חיבה' בירושלים סדנת "פיוטי ומנגינות סליחות" בהשתתפות כ-20 סטודנטיות מתוכנית 'אתנחתא" שלומדות ושרות במגוון רחב של סגנונות ונוסחים ממדינות שונות בצפון אפריקה, איראן וארצות המזרח.

זוהי הפעם הראשונה בה מתקיימת תוכנית הפיוטים לסטודנטיות, כאשר הקורס כולו נמשך כסמסטר שכלל מפגשים חד שבועיים, לצד מסע קסום בן שלושה ימים בבקעה ובצפת. במהלך השנה למדו הבנות על ההיסטוריה של השירה היהודית, הפיוטים, המנגינות, כלי הנגינה העתיקים, וכן טקסטים יהודיים הקשורים לתחום וזכו במלגת לימודים אקדמית.

"כולנו מכירים את המשפט כי "למילים יש כח", מציינת אודליה ביורק סטודנטית שנה א' שמשתתפת בסדנה. "נחשפתי לראשונה בחיי לניגונים עתיקים ופתאום את חשה עד כמה עוצמתי החיבור שבין המילים מהמקורות למוסיקה ולמנגינה".

אודליה מספרת: "לאורך השנים יצא לי להגיע ביום כיפור לבית כנסת אבל אפשר לומר שיותר ממקום של משקיפה מהצד מבלי להבין את התוכן והמשמעות הרוחנית שמאחורי הפיוטים, וכעת אני מבינה לעומק כל מילה שאני שרה, ומדהים לחשוב שהסבים והסבתות שלנו שרו את אותו פיוט בדיוק כבר לפני מאות שנים במרוקו. את שרה את מילות הפיוטים, הטעמים ומשמעותן ומבינה את הקשר והמשמעות החזקים שבין המילים לנוסחי הפיוט. למידת הפיוטים והניגונים עוררו בי רגשות שהביאו להתבוננות פנימית ומחשבות עמוקות".

ציפורה ליפו, רכזת התוכנית מעמותת פנים אל פנים, מסכמת ומספרת כי "תוכנית הפיוטים היא מהמרגשות שיש במסגרת תוכנית 'אתנחתא', ומעניקה מענה עמוק ורחב לסטודנטיות רבות שכל נושא המנגינות והפיוטים עניין אותן. הייתה לנו חווית למידה משמעותית מכל הבחינות, יצרנו כאן קבוצה מגובשת של בנות שהלימודים בתוכנית הביאו אותן להכרות עם עולם שלם, עתיק וישן ועם זאת עולם שהוא לגמרי חדש להן. הלמידה הייתה משמעותית והביאה את משתתפות לחשיבת עומק ולחיבור פנימי אל האני העצמי שלהן".

הסדנה חותמת שנה של פרויקט "בית מדרש ניגון" של רשת מרכזי 'אתנחתא' בשיתוף עמותת פנים אל פנים ומרכז 'חיבה' בירושלים ששם לו למטרה לחבר ולהנגיש את מורשת הפיוטים, השירה והמנגינות היהודיות העתיקות מבית אמא ואבא לסטודנטיות.

אתנחתא היא תוכנית שנתית לסטודנטים וסטודנטיות הפועלת ב-20 מרכזים ברחבי הארץ ובמסגרתה משתתפים הסטודנטים בסדנאות העשרה במורשת וזהות יהודית, ציונות והעצמה אישית ברוח ישראלית יהודית, שמאפשרת לשלב בין לימודי התואר למפגשים שבועיים באווירה ורוח צעירה. כחלק מהמפגשים נערכים פעילויות שוברות שיגרה שמטרתן לחדד ולהעמיק עבור הסטודנטים את השאיפות והחלומות שלהם בחיים ולתת כלים להגשמתם.