סטודנטים בסדנת הכנת שופרות
סטודנטים בסדנת הכנת שופרותצילום: ללא

50 סטודנטים וסטודנטיות מאוניברסיטת חיפה הלומדים במרכז 'אתנחתא' יצאו לסיור סליחות בעיר צפת.

הסטודנטים חולקו לשתי קבוצות כשהאחת החלה בסדנת המדיטציה יהודית והשנייה בסדנת הכנת שופרות. לאחר מכן זכו הסטודנטים לארוחת ערב עשירה ומשם יצאו לסיור סליחות מרתק בסמטאות צפת העתיקה ששזר בתוכו סיפורים על קורותיה והדמיות המיוחדות שחיו בה.

הסטודנטים ביקרו באתרים מיוחדים ובתי הכנסת העתיקים של העיר בהם התפללו האר"י הקדוש, רבי יוסף קארו רבי חיים ויטאל ועוד רבים מגדולי ישראל.

סדנת השופרות החלה עם הכרת חומר הגלם, הסוגים השונים של הקרניים מהן מכינים שופרות וכלי העבודה, במהלכה קיבלו הסטודנטים הדרכה כיצד מכינים שופר כשר, כיצד לשייף את הקרן, לקדוח בה חור לנשיפה ולהכין את השופר שיהיה ראוי לשימוש ולתקיעה. בין הסטודנטים היו ששיתפו כי זו הפעם הראשונה שהם נפגשים עם שופר.

סדנת המדיטציה שהייתה ברוח היהדות עסקה בהתבוננות פנימית ועבודת הנפש, הועברה על ידי מדריך מומחה בתחום והכינה את הסטודנטים לחיבור רוחני עמוק יותר.

סטודנט שהשתתף בסיור סיפר: "בדרך לצפת שוחחנו על כך שזוהי אחת מהערים הקדושות ליהדות ומסמלת את יסוד הרוח, דבר שהיה ניכר באווירה האנרגטית ששוררת בסמטאות מרגע שרגלנו דרכה בה".

הרב יוסי שטמלר, רב אוניברסיטת חיפה ורב תוכנית אתנחתא סיפר כי "הסיור היה חוויה מרגשת ומחברת, הרבה פעמים במפגשים שלנו שוחחנו על העומק והערכים שביהדות, מה שהיה המיוחד בסדנאות ובסיור בסמטאות העיר העתיקה זה שהצלחנו ממש לחוש אותם".

אתנחתא היא תוכנית שנתית לסטודנטים וסטודנטיות הפועלת ב-20 מרכזים ברחבי הארץ ובמסגרתה משתתפים הסטודנטים בסדנאות העשרה במורשת וזהות יהודית, ציונות והעצמה אישית ברוח ישראלית יהודית, שמאפשרת לשלב בין לימודי התואר למפגשים שבועיים באווירה ורוח צעירה. כחלק מהמפגשים נערכים פעילויות שוברות שיגרה שמטרתן לחדד ולהעמיק עבור הסטודנטים את השאיפות והחלומות שלהם בחיים ולתת כלים להגשמתם.