משדר הסליחות בחדשות 12
משדר הסליחות בחדשות 12צילום: צילום מסך, חדשות 12

חברת "חדשות 12" קיימה אתמול (שני) משדר מיוחד ממעמד הסליחות המרכזי ברחבת הכותל המערבי, אך מיעוט ממשתמשי הרשת החברתית "טוויטר" מתחו על כך ביקורת.

את "משדר הסליחות של ישראל" הוביל עופר חדד, יחד עם העיתונאים יאיר שרקי, סיון רהב מאיר והרבנית ימימה מזרחי.

ראשונת המבקרים הייתה עיתונאית "הארץ" נעה לנדאו, שצייצה ציוץ סרקסטי. "חברת החדשות של ערוץ 12 החליטה לממש את הזיכיון של ערוץ 14 לשידורי מורשת", כתבה.

משתמשת הטוויטר ליהי שטיין התייחסה לעובדה שבכלל הערוצים בחרו לשדר את מעמד הסליחות, וכינתה זאת מיסיון. "כל הערוצים הערב בפאזה מיסיונרית", כתבה. "מלחמת כיפור והחללים הרבים היו כלא היו. לא סרט דוקומנטרי, לא שיח על המלחמה ההיא. אפילו לא אזכור. בושה של תקשורת".

משתמש הטוויטר ניר בן צבי הוסיף: "לא חייבים לדוש שוב ושוב במלחמה ההיא, יש לנו מספיק על מה לדון בחיינו העכשוויים, בהידרדרות של המדינה והפיכתה לדוסנילנד, בהקצנה הדתית-לאומנית-גזענית, באלימות, בבחירה של ציבור 'חילוני' עצום להתמקד בחודש סליחות ויום צום, במקום להקפיד על 'סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו' ביומיום".

העיתונאי אבישי גרינצייג השיב ללנדאו: "צודקת לגמרי. אירועי סליחות בהשתתפות מאות אלפי אנשים במצטבר הם לא אירוע חדשותי שמותר לעסוק בו בלילה שלפני יום כיפור. זאת בניגוד לטור על כך שאלוקים צריך לבקש מאיתנו סליחה לפני יום כיפור שהוא אייטם חדשותי חשוב ביותר באתר החדשות של 'הארץ' ולכן הוא מופיע בכותרות ההום פייג' שלכם".

עיתונאי "חדשות 12" ירון אברהם השיב למבקרים המועטים. "גאה במקום העבודה שלי שרואה באירוע שבו השתתפו 100 אלף איש במקום שקדוש לעם היהודי כאירוע חדשותי, שצריך להנגיש אותו למאות אלפי בני אדם בבית ולהביא אותו אל המסך", כתב. "אה, וגם די בז בחזרה למי שבז לנו על הרקע הזה. לא נורא, תכף יום כיפור מתחיל - וכולנו נתנקה".

עיתונאי "הארץ" אנשיל פפר לא קיבל את תשובתו של אברהם. "זורם איתך ירון", השיב לו. "זה אכן אירוע חדשותי. סיקרתם את זה כאירוע חדשותי? ציינתם את האופן בו מדירים ומתעללים בנשים שרוצות להתפלל בכותל במניין? את האופן בו הגלו את יהודים לא-אורתודוכסים למתחם מרוחק ואחרי זה לקחו להם גם את זה? ציינתם את ההתנהלות המושחתת של 'רב הכותל'? או שזה לא 'חדשותי'?".

"איזה קשקוש בחיי", הגיב משתמש הטוויטר אסף דניאלי. "האם התכנסות שנתית היא אירוע חדשותי שמצדיק משדר מיוחד של חברת החדשות? אם כך מציע לערוך משדרים מיוחדים גם מהופעות בפארק הירקון, פקקי תנועה בראשון בבוקר וכמובן תפילת יום השישי של הרמדאן. אפשר גם לשקול משדר שבועי מבתי כנסת בשבת בבוקר ומברכות הכוהנים".