אסתר חיות
אסתר חיותPhoto by Olivier Fitoussi/Flash90

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות תעמוד מחר (חמישי) בראש הרכב של תשעה שופטים אשר ידון בערעור שהגישה מפלגת בל"ד על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את התמודדותה לכנסת ה-25.

בערעור שהוגש על ידי ארגון השמאל "עדאלה" נטען כי בקשת הפסילה של בל"ד היתה דלה בראיות, שרובן כבר נדונו בעבר בבית המשפט העליון שלא הצדיק את פסילתה.

בל"ד נפסלה בוועדת הבחירות ברוב של תשעה חברים (נציגי המחנה הממלכתי, ישראל ביתנו, דרך ארץ וימינה) מול חמישה שהתנגדו (נציגי מרצ, הרשימה המשותפת ורע"מ). כל חברי הוועדה שמייצגים את מפלגות הימין לא השתתפו בדיון ובהצבעה, כמו גם נציגי יש עתיד. כעת עובר הקרב לבית המשפט העליון.

זמן קצר לפני התכנסות ועדת הבחירות אתמול החליט שר הביטחון בני גנץ כי נציגי המחנה הממלכתי יצביעו בעד פסילת בל"ד. "אין מקום בבית הנבחרים הישראלי למי שפועל בקיצוניות נגד המדינה", אמר גנץ.

בגוש נתניהו לא תמכו בפסילת בל"ד כדי שהמפלגה תתמודד בבחירות, לא תעבור את אחוז החסימה - וכך תוביל לבזבוז קולות של מחנה השמאל.

יו"ר ישראל ביתנו שר האוצר אביגדור ליברמן שמפלגתו תמכה בפסילה, תקף את היעדרות גוש נתניהו מההצבעה: "אתה ביבי כל היום מדבר כמה אתה 'ימין', אבל בפועל את בל"ד הצלחנו לפסול למרות שה'ימין' שלך פשוט לא הופיע ולא הצביע. יש ימין דיבורים ויש ימין מעשים. ולדיבורים שלך אף אחד כבר לא מאמין".

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה מתנגדת לפסילת בל"ד וגם לפסילת רע''מ שכזכור לא אושרה בוועדת הבחירות. היועמ"שית טענה כי "הגם שבל"ד עדיין קרובה לתחום האסור שרשימה החוצה אותו אינה יכולה להתמודד בבחירות לכנסת, הרי שלא הובאה ראיה לכך שבשנים האחרונות בל"ד פעלה כדי להוציא את החלקים המוקשים במצעה מהכוח אל הפועל".