מסע בר\בת מצווה בשביל ישראל
מסע בר\בת מצווה בשביל ישראלצילום: איתי שטרן

לאחד ממסעות בנות המצווה שמארגנים המגזין מקום בעולם ומרכז וסיור ולימוד 'בשבילנו', הגיעה קבוצה של בנות מצווה עם אימהותיהן. "עירוניסטיות מאזור המרכז שפחות מטיילות", נזכר מאור בחיוך.

"הן הגיעו מסויגות, עם הרבה חששות וכבר בסיור הראשון תפס אותן גשם בטיול. זה היה קשוח בשבילן. גם המשך המסע היה מאתגר עבורן, אך בסופו של דבר, הן אמרו שדווקא הסיפתח של הגשם היה בשבילן משהו מיוחד. זה תמיד קורה שבסיכום המסע העליה הכי קשה ומורכבת ומאתגרת היתה הנקודה המשמעותית. זו הנקודה, שמלבד כל התכנים והערכים יוצא שההתמודדות והקושי הכי נצרבים למשתתפים כמשהו מאוד משמעותי".

לטייל ולהתחבר

מאור נמצא בעולם הטיולים כ 20 שנה, מטייל להנאתו כתחביב וכמקצוע. הוא כתב ספרי מעיינות ומתחזק מספר דפי פייסבוק עם עוקבים רבים להם הוא מייעץ בתחום הטיולים. לפני כחמש שנים פנו אליו כמה חברים שלבנם או לבתם יש בר/בת מצווה והם ביקשו המלצה מאיפה להתחיל את שביל ישראל. "אחרי כמה כאלה אמרתי יש פה משהו. יש פה צורך בשנת המצווה לעשות משהו משמעותי, ולחלקם הגדול זה בא עם מרכיב של טיול, סיור או חיבור לארץ. הרעיון היה לקחת את הייעוץ הפרטני ולהפוך אותו למוצר שלם".

וכך היה. מאור בנה מערך של סיורים בשבילי ישראל, עם הדרכה איכותית ואוטובוס צמוד, חולצות ויומני מסע, הכול כדי להוביל את המשתתפים למסע ערכי בשביל ישראל. "עבור לא מעט בנים ובנות זה הופך להיות נושא האירוע, כשהסרט והתוכן נע סביב המסע של שנת המצווה".

המסע מיועד למי שלא בקיא ברזי המסלולים בארץ ישראל, וגם למי שיודע לטייל, אך המחויבות למסע ולקבוצה שאיתה מטיילים הופכים את החלום לאפשרי. "בסוף המסע יש תחושה שעשינו משהו ערכי, התחברנו לארץ. שביל ישראל מלא וגדוש בטבע ונוף ארצישאלי וסיפורי תנ"ך ומורשת".

מאתגר ומספק

עבור מי שכבר חגג בר מצווה השנה והחמיץ את המסע, מאור מרגיע ואומר כי טווח הגילאים למשתתפי מסעות המצווה של מרכז בשבילנו הוא 12-14, מכיתה ה' ועד ח'. "אפשר לסיים עד הבר/בת מצווה ואפשר קצת אחרי".

מאיפה מתחילים את המסע ולאורך כמה זמן הוא נמשך?

"את מסע שנת המצווה מתחילים אחרי חגי תשרי כאשר בכל 3-4 שבועות מתקיים סיור בחלק אחר של הארץ, בסך הכול עשרה סיורים כשהחלק הדרומי כולל שני לילות בלינת שטח – חמישי ושישי. מסע מרכז כולל סיור ערב לאורך החוף עם מדורה בחמישי בערב, במסע מירושלים למצדה מסיימים בזריחה. השנה בנינו מסע שנמשך עד אילת ומתקיים בחנוכה, וכולל שלושה ימים בהרי אילת והערבה בשביל ישראל הדרומי". כל הסיורים בשנת המצווה מתקיימים בימי שישי "כדי להקל על ההורים וכדי שילדים לא יפסידו ימי לימודים".

לדברי מאור, מדובר במסע מאתגר, אך אפשרי. "כל ילד והורה ממוצעים מסוגלים לעשות את המסע הזה, אך האתגר שבו מעניק תחושת מסוגלות רבה. בימות המסע אנחנו נפגשים בחמש בבוקר וצריך לקום מוקדם. לא מעט מהטיולים מתקיימים בחורף. יש טיולים שקר במהלכם, עולים ויורדים לא מעט הרים. הורים וילדים רבים אומרים בסוף שנת המסע שהם לא האמינו שיצליחו לעשות את זה ולהפתעתם הם סיימו".

פסיפס ישראלי מחבר

"המעגל המרכזי שהסיור נוגע בו", מסביר מאור, הוא המסע האישי שילד/ה הבר/בת מצווה עוברים. התכנים שלנו מיועדים לפיתוח מנהיגות, לקיחת אחריות ומסוגלות. אנחנו מעניקים אפשרות לילדים להתנסות בהדרכה, העברת תוכן, קריאת מפות והתמצאות בשטח. זה סל שממנו הילד יוצא בקומה אחרת ממה שהוא נכנס".

מאור מוסיף כי "כולם עוברים כאן מסע של העצמה, גם ההורים וגם הילדים. כולם מתחילים מנקודה אחת ומסיימים באחרת לגמרי. ההורה שמתלווה גם עובר מסע. הוא רואה את הילד שלו, מקבל איתו זמן איכות, יש להם אפשרות לעבור תהליך משלהם, עם זרקור רק על הקשר שלהם רגע לפני מרד הנעורים. זה זמן איכות לצעוד יחד. בחלק מהסיורים יש טקסטים שלומדים יחד ומעלים יחד שאלות כמו מה היית עושה בסיטואציה הזאת. זה מעגל נוסף של חיבור".

לדבריו, "בנוסף למקום האישי של הילד הוא נפגש עם הקבוצה וזו הזדמנות נוספת לגדול במעגל הקבוצתי. לקבוצה מגיעים אנשים זרים מכל המקומות והגוונים של הקשת הישראלית: כולם מלח הארץ, רוצים לתת לילד שלהם בשנת המצווה עם הרבה אהבת הארץ שמחברת אותם. כל אחד נותן ומעניק לקבוצה את האות שלו לפסיפס ישראלי ומחבר".

החבר'ה שומרים על קשר לאחר שנת המסע?

"בהחלט. למשל בשנה האחרונה באחת הקבוצות הבנות בקבוצה עשו שבת יחד אחרי שסיימו את המסע. מדובר ממש בחיבורים לחיים. במהלך השנה חוגגים ביחד את ימי ההולדת, מביאים עוגה ומברכים ונוצרת קהילה איכותית סביב נושא ערכי. יש אנשים שנשארים איתנו וממשיכים את המסע בכל פעם עם הילד הבא בתור, ילד אחרי ילד, וגם סבים וסבתות שמגיעים כמתנה לנכדים. במהלך המסע הילדים מתוודעים לכל מיני סיפורים, חוויות, הוויות וזה מאוד מעשיר".

למסע ניתן להירשם גם בקבוצה מאורגנת מראש ובאופן פרטי: "יש לא מעט קבוצות שעושות את זה כקבוצה נפרדת בפני עצמה. אמנם הקבוצות ההטרוגניות שעושות את זה נותנות ערך של מפגש מדהים של נוער מכל הארץ, אבל יש אפשרות לקבוצות הומוגניות שיוצאות יחד וזו חוויה ערכית אחרת".

הכול במסע אחד

"היום העיסוק בטלפונים ובמדיה גדול כל כך", מדגיש מאור. "אנחנו עושים חיבור שמוציא מהמסך ומחבר לשטח דרך הרגליים והסיפורים. בשנת המצווה הרבה מאוד קהילות וכיתות והורים מחפשים לעשות משהו משמעותי. כאן מקבלים בחבילה אחת הרבה מאוד מהדברים: גם פרוייקט, גם החיבור להיסטוריה שלך, לעם ישראל דרך שאר הקבוצה לאנשים שונים ממך וגם חיבור בלתי אמצעי דרך הרגליים - לארץ. במסע אחד יש מענה לחלק מאוד משמעותי מהדבר הזה שאנשים מחפשים. החלום שלי הוא שכל ילד וילדה בשנת המצווה שלהם יזכו למסע כזה", מסכם מאור.

רוצים גם אתם לחגוג את הבר\בת מצווה בטיול בשביל ישראל? לחצו כאן