דנינו נלקח למעצר
דנינו נלקח למעצרצילום: צילום מסך. אלעזר ריגר

בראיון לערוץ 7 מספר אריאל דנינו, תושב יצהר, על המעצר המוזר שחווה לאחר שנקלע למארב אבנים סמוך ליישובו.

היה זה ביום חמישי שעבר, חול המועד סוכות, "בסביבות השעה שתיים חזרתי עם אשתי והילדות מביקור בחוות יתדות ליד חוות גלעד. נסעתי לכיוון ציר גלעד ובצומת יצהר הגדולה, כיכר בפאתי חוו'ארה, ראיתי כמה כלי רכב חונים בצד והרבה אבנים על הכביש. הבנתי שהצומת חסום והיו זריקות אבנים. עצרתי בצד וירדתי מהרכב ואחרי כמה שניות התחיל מטח של אבנים גדולות וסלעים מהגגות של הכפר בורין שצמוד לכביש. ניסינו להתגונן", הוא מספר.

"אחרי 2-3 דקות הגיע ג'יפ עם כמה שוטרי מג"ב. הם ירדו בלי קסדות, ופנו אלינו 'תעופו מפה'. אמרנו להם שיש כאן מחבלים שזורקים אבנים. הם אמרו לנו 'תעופו מפה'. אחד השוטרים אמר לי 'תטוס מפה', החזרתי לו באותן מילים. הוא הסתכל עליי בפרצוף כועס ואמר 'אתה בא איתי עכשיו'. לקח אותי לכיוון הג'יפ. אזק לי את הידיים מאחורי הגב ואמר לי שאני נשאר בג'יפ. שאלתי על מה ולמה. חשבתי שיגיד העלבת עובד ציבור, אבל הוא אמר 'אני לא חייב להגיד לך'".

חולפות דקות ודנינו שומע את השוטר שואל את הקצין 'מה אני עושה אתו? משחרר אותו?'. הקצין אומר לו 'לא. אתה לא משחרר אותו. תלך אתו לתחנה ותמלא עליו דו"ח'. השוטר שאל 'מה אכתוב בדו"ח' והקצין אמר לו 'תמלא את הפרטים, תרשום סירוב למעצר, התפרעות, אני כבר אסביר לך'. כל זה מול העיניים שלי. הייתי בשוק כי מהרגע שהוא אמר לי לבוא אתו הלכתי אתו בלי שום התנגדות. זה היה תיאום עדויות ותפירת תיק מול העניים שלי. הם לקחו אותי לתחנה. ביקשתי מהאנשים שיעדכנו את אשתי שנשארה ברכב".

מוסיף דנינו ומספר על הרשמים מהנסיעה בג'יפ מג"ב. "ברשת הקשר שמעתי דיבורים שכל המטרה שלהם היא לתפוס מתיישבים באזור חוו'ארה. המפקד מורה לעבור מצומת לצומת כדי לחפש מתיישבים, דיווח על מתיישבים בכיכר תפוח וכו'. אחת החיילות מדווחת שהיא רואה ערבים שורפים פחים על הכביש. המפקד שואל אם הפחים בצד הכביש או באמצע. היא ענתה שאחד בצד ואחד באמצע והוא אמר לה 'תעזבי את זה. הצבא יטפל בזה. אנחנו מחפשים מתיישבים'", הוא אומר ומציע לבדוק את הקלטות רשת הקשר כדי לאמת את דבריו.

"בתחנת אריאל השוטר נכנס למלא לי דו"ח מעצר. לקח לו שלוש שעות. כתב משפט, יצא להתייעץ עם המפקד שלו וכתב עוד משפט וכך הלאה. אני לא יודע מה הנהלים אבל לא נראה תקין להתייעץ עם מישהו כשכותבים דו"ח מעצר ולא לקבל הוראות מהמפקד שיגיד לך מה לכתוב", הוא אומר ומספר כיצד תוך כדי שהוא ממתין לכתיבת הדו"ח "נכנסים עוד ועוד אנשים עם דיווחים על אבנים שנזרקו בחוו'ארה ותמונות של כלי רכב פגועים. חוקרים ממלאים דו"ח ונותנים להם דף אישור למס רכוש ולא מעבר לזה. לא היה נראה שמישהו התרגש מהאירוע".

"נכנסתי לחקירה כשאני עדיין אזוק בידיים וברגליים. החוקר הטיח בי השתתפת בהתפרעות וזריקת אבנים. הוא הראה לי צילומים. אמרתי לו שיש כאן תיאום גרסאות ברור כמו ששמעתי, שהשוטר בשטח רצה לשחרר אותי כבר שם אבל המפקד שלו אמר לו שייקח אותי לתחנה, אמרתי שיבדקו איכון, מתי הגעתי לצומת, שישאלו את אשתי, שיראו שלא הייתי באזור בשעה אחת. בנוסף, אמרתי לו שלא הייתי בצומת יותר מכמה דקות וכל הצילומים הם לא אני. הוא המשיך בחקירה ובסוף אמר שצריך לחקור על הטרדה באמצעות מתקן בזק. שאלתי למה הכוונה והוא הסביר שמדובר בציוצי טוויטר והראה לי ציוץ מלפני שלושה חודשים על שוטר שחנק נער בפינוי רמת מגרון. בסרטון השוטר מציג את השם שלו בגלוי ואומר שאין לו בעיה שיצלמו ויפרסמו את השם שלו, והעברתי את הסרטון הזה שבו כתוב במפורש מי צילם. אמרתי לו שגם לשוטר זה לא הפריע שיצלמו ויפיצו. החוקר אמר לי שפרסמתי את השם של השוטר ובגלל זה פנו אליו ואיימו עליו".

ממשיך דנינו ומספר: "אחרי החקירה חשבתי שזהו ואלך הביתה, אבל הם השאירו אותי למעצר בלילה, הורידו אותי לתאי המעצר כאחרון העבריינים, לתא עם סורגי ברזל, מיטות בטון ושמיכות סקבייאס. לי היה הכי קשה לישון לא בסוכה".

"בבוקר לקחו אותי לבית המשפט. היה דיון זריז. השופטת אמרה שהיא לא רואה שום דבר מעבר להעלבת שוטר ולא רואה בסיס לטענות להתפרעויות וכו'. הם רצו להאריך לי מעצר בתשעה ימים. השופטת לא התרשמה והורתה לשחרר אותי עם תנאים מגבילים. עד שבת כבר הייתי בבית. זה הסיפור של יהודי שעצר בצומת יצהר אחרי שערבים זרקו עליו אבנים...", מספר דנינו ותוהה אם הסיבה למעצרו היא העובדה שהוא תושב יצהר, ואולי העובדה שיש לו פאות...

לפי שעה לא הגיעה תגובת דוברת מג"ב לטענותיו של דנינו. לכשתגיע תגובה היא תובא במלואה.