פעיל הימין צבי סוכות, מועמד מפלגת הציונות הדתית, נקלע להתפרעויות בחווארה ולהשלכת אבנים מסיבית של מחבלים לעבר כלי רכב ישראלים שנסעו במקום.

בנותיו של סוכות נבהלו מהסיטואציה וחששו לחייהן. בתיעוד מהאירוע נשמעת אחת הבנות אומרת: "אני אוהבת את החיים שלי, לא רוצה למות היום".

עשרות ערבים יידו אבנים בצהריים על רכבים של יהודים בכביש חווארה בשומרון. אחת האבנים פגעה בדלת הרכב ובנס לא ניפצה את החלון - שם ישב תינוק כבן שנתיים.

תושבים שעברו בכביש ונתקלו במטר אבנים, ירדו מהרכבים והניסו את הפורעים לתוך הבתים. "לא מוכנים לחוות מטווח ברווזים בכל יום ולחכות לנרצח הבא", אמר אחד התושבים.

במקום התפתח עימות קשה בין עשרות יהודים לערבים תושבי חווארה. חיילים שנמצאים במקום ניסו להפריד בין הצדדים על ידי זריקת רימוני הלם.

בעקבות האירועים הצבא סגר את הציר לתנועה. תושבים מהשומרון מחו על כך שבמקום להטיל עוצר על ערביי חווארה הצבא סוגר את הציר הראשי לתנועה.

מוקדם יותר היום, השר לביטחון פנים קיים הערכת מצב והנחה עקב המצב על גיוס מיידי של ארבע פלוגות מילואים לטובת תגבור הכוחות באזור, לצד ריווח חופש התנועה של תושבי מחנה הפליטים שועפאט.

זאת, הסביר השר, מבלי לפגוע בשיקולי הביטחון וביכולת המבצעית של המשטרה להמשיך ולסכל טרור וכל ניסיון להפרות סדר.

במהלך הערכת המצב אמר השר בר-לב: "האירועים שהתרחשו אתמול בלילה הם חמורים מאוד, ומשטרת ישראל פעלה בנחישות כדי להשיב את השקט, ועמדה בכך. בניגוד לפרסומים שונים, האירועים היו בשליטת המשטרה, המהומות לא סיכנו את שאר חלקי העיר ולא זלגו מעבר למזרח ירושלים. אירועי החג השונים מתנהלים בעיר כסדרם, רבבות מבקרים פוקדים את הבירה וחופש הפולחן של כל הדתות נשמר".

"אין לנו כוונה לאפשר לכל גורם שהוא להפר את הסדר ולנקוט באלימות, והשוטרים יפעלו ביד קשה כנגד כל ניסיון שכזה על מנת להבטיח את השקט והביטחון - זאת במקביל להמשך המצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע ביום שבת", הוסיף השר לביטחון הפנים. "לצד תגבור הכוחות, הכוונה שלנו היא לרווח את חופש התנועה של תושבי מחנה הפליטים שועפט, שרובם מבקש להמשיך בחיים רגילים - כל זאת מבלי לפגוע בשיקולים המבצעיים של כוחות הביטחון".

בר-לב הוסיף כי "אנו מתמודדים גם עם מקרים רבים של הסתה ברשת והפצה של פייק ניוז בדבר מעשים שמדינת ישראל עושה כביכול באזור - אלו כאמור שקרים שאין כל קשר בינם לבין המציאות. השוטרים פועלים בנחישות גדולה, באומץ לב ובמסירות, לעיתים תוך סיכון חייהם, וראויים להוקרה על האחריות ושיקול הדעת שהם מפגינים".