רן יעקובי
רן יעקוביצילום: שגרירות ישראל בניו זילנד

הבחירות לכנסת ה-25 בנציגויות ישראל בחו"ל החלו הלילה (ה') בשעה 00:01 בשגרירות ישראל בוולינגטון בניו זילנד, ויסתיימו ביום שישי בשעה 6:00 בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו.

רן יעקבי, שגריר ישראל בניו זילנד, הוא למעשה האזרח הישראלי הראשון שמצביע במערכת בחירות זו. "בפעם השנייה מאז הגעתי לוולינגטון בתחילת 2021, אני פותח את סבב ההצבעות בנציגויות ישראל בעולם", אמר יעקבי. "אשתקד הבעתי תקווה שהיתה זו ההצבעה הראשונה והאחרונה במהלך שירות בן 4 שנים ושהממשלה שתיבחר תהיה יציבה ומוצלחת. גם השנה, אני מקווה ומאחל זאת לכולנו. בהצלחה".

החל משעות אלה יותר מ-4,500 בעלי זכות בחירה יחלו להצביע בקלפיות השונות הפזורות ברחבי העולם. ביום הבחירות יפתחו 103 קלפיות ב- 101 נציגויות ישראל בחו"ל. מהבחירות הקודמות נוספו נציגויות חדשות במנאמה – בחריין, ובטגוסיגפלה – הונדורס.

בקונסוליה הכללית בניו יורק יפתחו שלוש קלפיות עבור 750 בעלי זכות בחירה, והיא הנציגות בה מספר בעלי זכות הבחירה הוא הגבוה ביותר. לעומת זאת, בשגרירות ביאונדה – קמרון יש 3 בעלי זכות בחירה, והיא הנציגות בה מספר בעלי זכות הבחירה הוא הנמוך ביותר.

בליל הבחירות יוקם מרכז שליטה בוועדת הבחירות המרכזית, לצורך מתן מענה ומעקב על מועדי פתיחה וסגירה של הקלפיות בנציגויות ישראל בחו"ל.

עם סיום ההצבעה בחו"ל, יסוכמו וידווחו אירועים חריגים למנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס. כמו כן, ישוקללו אחוזי ההצבעה בנציגויות השונות.

עם הגעתן של הקלפיות ארצה, הן ירוכזו בדואר הדיפלומטי במשרד החוץ, ומשם הן יועברו תחת אבטחת קב"ט ועדת הבחירות המרכזית, לחדר הביטחון של ועדת הבחירות בכנסת.

ספירת הקולות של מצביעי חו"ל תתבצע במוצאי יום הבחירות, ביום שלישי, ה- 1.11.2022, בשעה 22:00.