מכון התורה והארץ מפרסם בימים אלו לוח מפורט המסכם מתי יסתיים הצורך בפיקוח הלכתי על הפירות והירקות שגדלו בשנת השמיטה. כך לדוגמא מצוין בלוח כי עד לחג החנוכה הקרוב הירקות יש, להקפיד לקנות עגבנייה, גמבה, בטטה, גזר, כרוב ותפוחי אדמה תחת מסלולי פיקוח בנושא שמיטה.

כדי להסביר את הנושא הפיק המכון סרטון ובו מוסבר כי למרות ששנת השמיטה הסתיימה רבים מהפירות והירקות שגדלו במהלכה וקדושים בקדושת שביעית עודם משווקים ברשתות השיווק ועל כן יש לדעת כיצד לנהוג בהם.

במכון מסבירים כי גם אם הפירות נקטפו לאחר שנת השמיטה, כיוון שהחלו לגדול בה הם עדיין קדושים וחלים עליהם דיני השמיטה ולכן יש להקפיד לרכוש אותם במקומות בהם נעשה פיקוח הלכתי על הלכות השמיטה. בנוסף, בירקות שגדלו בשנת השמיטה ישנו חשש הלכתי נוסף של איסור 'ספיחין'.

הלוח המפרט מתי יסתיים הצורך בפיקוח הלכתי על פירות וירקות מהשמיטה
הלוח המפרט מתי יסתיים הצורך בפיקוח הלכתי על פירות וירקות מהשמיטהצילום: מכון התורה והארץ

עוד מציינים שיש כאן סכנה לצד הזדמנות. אנשים עלולים לחשוב שנגמרה השמיטה ודווקא כעת להכשל בדיני שביעית, ומצד שני ישנה הזדמנות להמשיך וליהנות מפירות שעדיין קדושים בקדושת שביעית על ידי רכישת פירות מ'אוצר בית דין'. על כן שבים ומדגישים את החשיבות של קניית ירקות במקומות בהם נעשה פיקוח הלכתי על הלכות השמיטה.

הרב יצחק דביר סיכם: "חשוב לנו להביא לידיעת הציבור את המידע כדי שיוכל לנהוג כהלכה. אנו קוראים לציבור לרכוש פירות וירקות ממקומות מפוקחים הלכתית בתקופה זו במיוחד, אך הדבר חשוב בכל שנה, בכך מחזקים את המשווקים שבחרו לשלם על פיקוח כשרות ולהימנע מלהכשיל את הציבור בפירות ערלה וטבל".